Rajd Niepodległości Uczniów Reymonta

Rajd Niepodległości Uczniów Reymonta

17 września, w 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. St. Reymonta w Łukowie, wspólnie z wychowawcami i opiekunami, wyruszyli na szlak I Rajdu Niepodległości, którym upamiętnili 100-lecie niepodległości Naszej Ojczyzny.

O godzinie 8.00, po zbiórce, uczestnicy Rajdu zostali przetransportowani autokarami na parking leśny w miejscowości Klimki, który był początkowym punktem przemarszu. Następnie cała grupa udała się pod pomnik ks. Stanisława Brzóski, gdzie nastąpiło oficjalne przywitanie, podczas którego nauczyciele Zespołu Szkół nr 3 – Arkadiusz Koboj i Michał Świder przedstawili historię rezerwatu Jata oraz bohaterów, którzy walczyli w nim podczas powstania styczniowego.

Kolejnymi punktami, w których przewodnicy przybliżyli młodzieży informacje dotyczące sekretów historii skrywanych przez gęstwiny rezerwatu były pomniki żołnierzy Armii Krajowej oraz zmieniony niedawno tzw. „Czerwony pomnik”.

Dwunastokilometrowa trasa zakończyła się w Żdżarach, gdzie na uczestników czekały kiełbaski z ogniska i grilla, napoje, przekąski oraz inne atrakcje. Po dłuższej chwili biwakowania przy ognisku, młodzież została zaangażowana do wspólnej aktywności na świeżym powietrzu. Około godziny 15.00 uczestnicy Rajdu wrócili do Łukowa, a następnie do swoich domów.