wola gulowska muzeumJedna z większych i bardziej znanych miejscowości w gminie Adamów – Wola Gułowska kojarzy się z ostatnią regularną bitwą wojny obronnej stoczoną w pierwszych dniach października 1939 roku, przez Samodzielną Grupę Operacyjną “Polesie” dowodzoną przez generała Franciszka Kleeberga. Aby uhonorować te wydarzenia i uczcić pamięć i wysiłek zbrojny żołnierzy SGO “Polesie”, wzniesiono Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków – obiekt użyteczności publicznej mający status Domu Kultury. Otwarcie tego obiektu nastąpiło w 1989 roku, dokładnie w 50-tą rocznicę bitwy pod Wolą Gułowską.

Budowla ta ma charakter wielofunkcyjny Jest siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej, biblioteki, mieści również salę widowiskową, kawiarnię, pokoje gościnne, pomieszczenia dla sekcji zainteresowań działających przy Domu Kultury.

Część pomieszczeń wydzielono na Izbę Regionalną i Galerię Rzeźby Ludowej, w której znajdują się prace miejscowych i okolicznych rzeźbiarzy. Centralne miejsce zajmuje Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków, a w nim zbiór pamiątek i dokumentów dotyczących tego wydarzenia historycznego Znajdują się tutaj również: uzbrojenie pochodzące z pola bitwy, sprzęt łącznościowy używany w czasie walki, mundury żołnierskie i oficerskie, fotografie i pamiątki osobiste żołnierzy. Jednym z najciekawszych eksponatów jest bandera Flotylli Pińskiej.
W muzeum jest tez lanca – nagroda przechodnia 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, repliki sztandarów pułkowych, a także współcześnie malowane portrety dowódców i inne obrazy batalistyczne.

W Izbie Regionalnej zaaranżowane zostało wnętrze tradycyjnej izby wiejskiej oraz przedstawiona kolekcja narzędzi rolniczych i sprzęty domowe. W Galerii Rzeźby Ludowej prezentowane są rzeźby znanych rzeźbiarzy z Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej zamieszkujących zarówno w Woli Gułowskiej jak i w okolicznych miejscowościach oraz prace młodych rzeźbiarzy ze “szkółki” rzeźbiarskiej funkcjonującej przy Domu Kultury.

http://www.kleeberczycy.pl