Powiat Łukowski upamiętnia ks. Brzóskę

Bieg

W dniu dzisiejszym, tj. 23 maja br. z Placu Narutowicza w Łukowie wystartowała do Sokołowa Podlaskiego „X Sztafeta Niepodległości śladami ks. generała Stanisława Brzóski”.

Bieg upamiętnia 159. rocznicę śmierci ks. Stanisława Brzóski oraz uczczenie bohaterów Powstania Styczniowego. Organizatorami wydarzenia jest Zespół Szkół w Krynce, Hufiec Maryi im Pani Ostrobramskiej z Wilna oraz Związek Harcerstwa Polskiego. W wydarzeniu tym uczestniczyły władze Powiatu Łukowskiego. Wicestarosta Łukowski  Janusz Kozioł w przemówieniu podkreślił znaczenie pamięci o bohaterach narodowych oraz wartości, jakie niesie ze sobą aktywny tryb życia: „Dzisiejsza sztafeta to nie tylko sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim hołd dla ks. Stanisława Brzóski, który oddał swoje życie za wolność naszej ojczyzny”. Po przemówieniach miało miejsce złożenie wiązanek i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą miejsce zamieszkania ks. Stanisława Brzóski i pod  pomnikiem Powstańców Styczniowych. Błogosławieństwa uczestnikom udzielił ks. Kanonik Jerzy Cąkała.
W biegu sztafetowym na dystansie 67 km na trasie Łuków –Siedlce – Sokołów Podlaski wzięła udział młodzież ze szkół z Krynki, Sokołowa Podlaskiego, Aleksandrowa, Gołaszyna, Trzebieszowa i z Siedlec oraz narciarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Rawa” Siedlce. W biegu z młodzieżą wystartował również Starosta Łukowski Dariusz Szustek, dając tym samym przykład tego, jak sport i historia mogą łączyć ludzi i wspierać ważne inicjatywy społeczne.