We wtorek 22 stycznia 2019 roku pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych na Placu Narutowicza rozpoczęły się Łukowskie Obchody 156. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Następnie miał miejsce przemarsz z pochodniami oraz kosami pod „Mówiące Kamienie” ks. gen. Stanisława Brzóski i Franciszka Wilczyńskiego w Parku Miejskim.
Przemarsz do miejsc pamięci poświęconych Powstańcom Styczniowym zakończył się przy grobie Powstańców Styczniowych na Cmentarzu Św. Rocha. Program obchodów obejmował m. in.: odśpiewanie Hymnu Polski przez uczestników wydarzenia, przybliżenie historii Powstania Styczniowego przez p. Ewę Sposób, część artystyczną w wykonaniu dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Łukowie, apel poległych odczytany przez dyrektora ŁOK Grzegorza Skwarka, część artystyczną w wykonaniu Teatru Poezji ŁOK oraz melodie wojenne zagrane na trąbce przez Antonio Fartusznego. W każdym z miejsc pamięci poświęconych Powstańcom Styczniowym złożono wieńce i wiązanki oraz zapalono znicze.
Samorząd powiatowy podczas uroczystości reprezentował Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej Roman Bocian oraz Dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie Mariusz Burdach z pracownikami. Obchody miały na celu upamiętnienie największego polskiego powstania narodowego przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 roku na Litwie. Trwało do jesieni 1864 roku. Miało ono charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały Powstania Styczniowego przewinęło się około 200 tys. ludzi. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, około 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a około 10 tys. wyemigrowało. Na Ziemi Łukowskiej nigdy nie wygasła pamięć o bohaterach zrywu narodowego z 1863r. Wielka ofiara stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń zmuszonych do walki o wolną Polskę.