Łukowskie Obchody 156. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego

We wtorek 22 stycznia 2019 roku pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych na Placu Narutowicza rozpoczęły się Łukowskie Obchody 156. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Następnie miał miejsce przemarsz z pochodniami oraz kosami pod „Mówiące Kamienie” ks. gen. Stanisława Brzóski i Franciszka Wilczyńskiego w Parku Miejskim.

Przemarsz do miejsc pamięci poświęconych Powstańcom Styczniowym zakończył się przy grobie Powstańców Styczniowych na Cmentarzu Św. Rocha. Program obchodów obejmował  m. in.: odśpiewanie Hymnu Polski przez uczestników wydarzenia, przybliżenie historii Powstania Styczniowego przez p. Ewę Sposób, część artystyczną w wykonaniu dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Łukowie, apel poległych odczytany przez dyrektora ŁOK Grzegorza Skwarka, część artystyczną w wykonaniu Teatru Poezji ŁOK oraz melodie wojenne zagrane na trąbce przez Antonio Fartusznego. W każdym z miejsc pamięci poświęconych  Powstańcom Styczniowym złożono  wieńce i wiązanki oraz zapalono znicze.

Samorząd powiatowy  podczas uroczystości reprezentował Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej Roman Bocian oraz Dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie Mariusz Burdach z pracownikami. Obchody miały na celu upamiętnienie największego polskiego powstania narodowego  przeciwko Imperium Rosyjskiemu.  Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 roku na Litwie. Trwało do jesieni 1864 roku. Miało ono charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały Powstania Styczniowego przewinęło się około 200 tys. ludzi. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, około 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a około 10 tys. wyemigrowało. Na Ziemi Łukowskiej nigdy nie wygasła pamięć o bohaterach zrywu narodowego z 1863r. Wielka ofiara stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń zmuszonych do walki o wolną Polskę.