Zlot Chorągwi Lubelskiej ZHP „Mamy Moc”

Ponad czterystu harcerzy w dn. 21 – 23 września 2018 r. spotkało się w Łukowie, gdzie został zorganizowany Zlot Chorągwi Lubelskiej ZHP „Mamy Moc”.

Zlot był częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia, które odbywało się w miniony weekend w całym kraju. Jego celem było ukazanie działalności harcerek i harcerzy. Do Łukowa przyjechało 40 reprezentacji harcerskich środowisk z województwa Lubelskiego. Druhny i druhowie w ten sposób uczcili setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i setną rocznicę powstania Związku Harcerstwa Polskiego.

W piątek w amfiteatrze w parku miejskim wystąpił Michał Pastuszak z Dęblina oraz gwiazda wieczoru – zespół Wszyscy Byliśmy Harcerzami. W sobotę na trasach gry zuchowej, harcerskiej, starszoharcerskiej i wędrowniczej uczestnicy wykonywali różnorodne zadania, które nawiązywały do komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”. Autorem publikacji jest związany z Łukowem Henryk Jerzy Chmielewski, popularny – Papcio Chmiel. Zlot zakończył uroczysty apel na boisku Szkoły Podstawowej nr 3. Na poszczególnych trasach zwyciężyły następujące patrole:

• trasa zuchowa – patrol 12. Świdnickiej Gromady Zuchowej “Rozbrykane Tygryski” z Hufca ZHP Lublin,
  • trasa harcerska – patrol „Wataha” z Hufca ZHP Chełm,
  • trasa starszoharcerska – patrol „Orlando” z Hufca ZHP Ryki,
  • trasa wędrownicza – patrol „Żywioły” z Hufca ZHP Lublin.

Nad przebiegiem zlotu czuwała komenda w składzie: hm. Michał Mojski – komendant, phm. Magdalena Czerska-Sadło i pwd. Nina Dudzińska-Chruściel – zastępczynie komendanta, phm. Marta Pomorska – komendantka trasy zuchowej, phm. Anna Maksymowicz – komendantka trasy harcerskiej, phm. Anna Zabielska – komendantka trasy starszoharcerskiej, pwd. Agnieszka Romańczyk – komendantka trasy wędrowniczej, pwd. Michał Kasperuk – oboźny, Dominik Ziółkowski – kwatermistrz, pwd. Anna Daniłko, Michalina Barabaniec, pwd. Weronika Romańczyk, Elżbieta Dadacz.

Przedsięwzięcie stało się elementem projektu „Niepodległość harcerstwem znaczona”, dofinansowanego w ramach programu rządowego „Niepodległa”. Patronat honorowy nad zlotem objęli: Burmistrz Łukowa, Dariusz Szustek oraz Starosta Łukowski, Janusz Kozioł. Należy wymienić następujących partnerów, którzy wspierają organizatorów: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Łukowie, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Sikorskiego w Łukowie, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, Łukowski Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne w Łukowie, Komenda Powiatowa Policji w Łukowie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie, Łuksja spółka z o.o., Zakłady Mięsne Łuków S.A., PKS w Łukowie S.A.

Harcerzy podczas zlotu odwiedzili przedstawiciele Głównej Kwatery ZHP, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, radni powiatu i miasta, członkowie władz chorągwi i hufców.

Zlot „Mamy Moc” pozwolił w ciekawy sposób uczcić ważne dla Polski i ZHP rocznice.