Zimowisko „Harcerskie Carcassonne” w Bieczu

Zimowisko „Harcerskie Carcassonne” w Bieczu

Trwa Harcerska Akcja Zimowa 2023 r. W dn. 22 – 27 stycznia 2023 r. druhny i druhowie z Hufca ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej odpoczywali na zimowisku w Bieczu (pow. gorlicki, woj. małopolskie).

„Harcerskie Carcassonne” – to hasło wyjazdu. Uczestnicy w szczególny sposób zajęli się epoką średniowiecza. Poznawali dawne tradycje, kulturę, historię. Zgłębiali dzieje Polski za panowania Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły, wykonywali stroje z tego okresu, uczyli się tańców. Scenerią do różnorodnych zajęć stało się urocze małopolskie miasteczko – Biecz, nazywane „małym Krakowem” lub „polskim Carcassonne”, a którego początki sięgają XIII w. Do dziś zachowało się tam wiele zabytków – baszta, ratusz, kolegiata.

W trakcie zimowiska nie zabrakło także wypraw krajoznawczych. Druhny i druhowie odwiedzili Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli oraz Muzeum Ziemi Leżajskiej i bazylikę bernardyńską w Leżajsku. Wędrowali szlakami Skamieniałego Miasta nieopodal Ciężkowic. Udali się za granicę – na Słowację, gdzie zawitali do Koszyc – miejsca wydania przywileju z 1374 r. oraz do miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Bardziejowa. Dotarli do jeszcze jednego obiektu z tego międzynarodowego zestawienia – do drewnianego kościoła w Binarowej.

Za przygotowanie zimowiska odpowiadała komenda w składzie: phm. Małgorzata Bobruk – komendantka, zastępcy – hm. Anna Maksymowicz i hm. Michał Mojski, wychowawcy – pwd. Sylwia Staniszewska, David Manukyan i Krystian Manukyan oraz oboźna – Matylda Sosnowska. Przedsięwzięcie zostało wsparte między innymi przez miasto Łuków.

Harcerska przygoda ze średniowieczem dostarczyła uczestnikom nie tylko wiele satysfakcji, ale pozwoliła im zdobyć nową wiedzę i umiejętności.

 

Informacja: hm. Michał Mojski