Po raz jedenasty na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie stanęły świąteczne stoiska. Smakołyki, dekoracje i wyroby rękodzielnicze oferowały sołectwa, koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia z gminy Łuków, a także organizacje społeczne w terenu miasta. Impreza była okazją do promocji lokalnych produktów.
W tegorocznym Jarmarku wzięli udział wyjątkowi goście – wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, parlamentarzyści Ziemi Łukowskiej – poseł Krzysztof Głuchowski i senator Stanisław Gogacz, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, dyrektor delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Małgorzata Bogusz, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł, Starosta Łukowski Dariusz Szustek. Gminę Łuków reprezentowali wójt Mariusz Osiak i jego zastępca Wojciech Szczygieł.
Wydarzenie otworzył barwny korowód ludowy z palemkami wielkanocnymi z udziałem Gminnego Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Jata”, który zaprezentował świąteczny program artystyczny. Życzenia wszystkim obecnym na Jarmarku złożyli marszałek Beata Mazurek i wójt Mariusz Osiak, a członkowie zespołu „Jata” obdarowali gości pisankami.
Tegoroczna uroczystość była okazją do podziękowania za długoletnie uczestnictwo w Jarmarkach Kazimierzowi Zarzyckiemu ze Szczygłów Górnych, którego „świąteczny bigosik” i „amoniaczki” rozpieszczały podniebienia rzeszy łukowian i mieszkańców ościennych gmin. Okolicznościowy dyplom z życzeniami długich lat życia w zdrowiu i pomyślności panu Kazimierzowi wręczyli marszałek Mazurek i wójt Osiak.
Jak każdego roku, podczas Jarmarku organizatorzy częstowali białym barszczykiem wielkanocnym, a Wielkanocne Kurczaki, Królik i Kogut rozdawali słodkie upominki najmłodszym, którzy odwiedzali także chętnie wiejską zagrodę z żywymi zwierzętami.
Podczas Jarmarku odbyło się również wręczenie nagród laureatom Gminnego Konkursu Symboli Wielkanocnych, konkurs palm wykonanych przez ponad 30-osobową grupę dzieci z zespołu „Jata” oraz rodzinny konkurs wiedzy o tradycjach i obyczajach Świąt Wielkanocnych. Pierwsze miejsce w nim zajęła rodzina Państwa Grochowskich z Dminina, w skład której weszły mama Monika i córki Julita i Ola. Prace zgłoszone w konkursie symboli można było nabyć za dowolną kwotę. Zebrane w ten sposób pieniądze wspomogą leczenie i rehabilitację kilkuletniego chłopca z Łukowa.
Organizatorami wydarzenia byli Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie i gmina Łuków, przy współudziale miasta Łuków.
Źródło: Urząd Gminy Łuków
Fot. GOK