Uczta dla ucha, serca i ducha

Koncert w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

W dniu 9 czerwca 2024 r. w Kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie rozbrzmiała piękna muzyka organowa połączona z sopranem, w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie.

W koncercie wystąpili znakomici artyści: Angelika Rzewuska (Warszawa) – sopran oraz Levente Kuzma (Węgry) – organy. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Mateusz Rzewuski.
Partnerami wydarzenia byli: Województwo Lubelskie, Powiat Łukowski oraz Fundacja Wydźwięk Kultury. Wydarzenie wpisuje się w Program „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Celem programu jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego. W składzie Komitetu Honorowego XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie był m.in. Starosta Łukowski Dariusz Szustek. W koncercie udział wzięli: Sekretarz Powiatu Łukowskiego Jerzy Siwiec oraz Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej Agnieszka Mościcka. Podczas koncertu mogliśmy wysłuchać m.in takie utwory jak:

• S. Bach (1685-1750) – Aria „Ich folge dir gleichfals” z Pasji według św. Jana,
  • BWV 245 2. J. S. Bach – Pieśń ze zbioru Musikalische Gesang Buch: Bist du bei mir, BWV 508,
  • F. Haendel (1685-1759) – Aria Achsah „Oh, had I Jubales lyre” z oratorium Joshua, HWV 64,
  • Vivaldi (1678-1741) – Aria Domine Deus z Glorii D-dur, RV 589,
  • Giuseppe Torelli (1658-1709) – Concerto in A minor Vivace – Adagio – Allegro,
  • A. Mozart (1756-1791) – Aria „Tu virginum Corona„ z motetu Exultate jubilate, KV 165,
  • Rossini (1792-1868) – Aria „Crucifixus” z Małej Mszy uroczystej.

Koncert był okazją do delektowania się pięknem muzyki organowej, ale także spotkania z wybitnymi artystami i ich niezwykłymi talentami, które na długo pozostaną w pamięci.