Powiat Łukowski na Dożynkach Wojewódzkich w Radawcu

Tegoroczne dożynki wojewódzkie odbyły się 8 września na lotnisku w Radawcu. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Obchody święta plonów rozpoczął korowód wieńców dożynkowych. Przejście przez bramę symbolizowało zakończenie tegorocznych zbiorów.

Gospodarze: Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz starosta lubelski Zdzisław Antoń  przywitali przedstawicieli gmin i powiatów niosących dary pól oraz przybyłych gości.

Święto było również okazją, by podziękować rolnikom za ich pracę. – Chcemy wyrazić wdzięczność polskiej wsi, wdzięczność rolnikom, ale też wdzięczność Panu Bogu za tegoroczne plony i tegoroczną pogodę – mówił wojewoda Przemysław Czarnek. –Chcemy pokazać, że bez polskiej, lubelskiej wsi, nie ma Polski, nie ma województwa lubelskiego.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki pozdrowił wszystkich rolników, przekazał im serdeczne podziękowania za tegoroczną pracę i zbiory. Przekazał na ręce organizatorów okolicznościowy list, którego obszerne fragmenty odczytał wojewoda.

Mszę św. sprawował bp Józef Wróbl. Po nabożeństwie nastąpiło poświęcenie wieńców, rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie odznaczeń dla zasłużonych rolników. Do konkursu wieńców zgłoszono 42 prace. W kategorii tradycyjnej zwyciężyło Stowarzyszenie “Zagrody Razem” z gminy Żyrzyn. Najlepszy współczesny wieniec zaprezentowali mieszkańcy wsi Wojszyn z gminy Janowiec. Powiat Łukowski reprezentował wieniec wykonany przez Panie z KGW i Zespołu „Kumpele” z Gręzówki.

Podczas Dożynek, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko naszego Powiatu, przygotowane przez pracowników Starostwa, Panie z KGW w Gręzówce i Mysłowa, Pana Piotra Czubaszka rzeźbiarza działającego przy Muzeum Regionalnym w Łukowie, oleje naturalne z olejarni Państwa Łazuga z Dąbia oraz Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Każdy mógł zrobić zdjęcie z Neronem siedzącym na tronie, lub z postacią Henryka Sienkiewicza, wybić pamiątkową monetę albo zagrać i wygrać grę planszową „Na szlaku Ziemi Łukowskiej” – promującą walory kulturowe, historyczne i przyrodnicze obszaru LGD „RAZEM. W trakcie prezentacji odwiedzili nasze stoisko ekipy TVP 3 oraz Radia Lublin.

Władze samorządu powiatowego reprezentował Sekretarz Powiatu Jerzy Siwiec, Skarbnik Powiatu Monika Wodyk-Netczuk, Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej Roman Bocian, pracownicy Starostwa oraz Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Maciej Cybulski.

Zapraszamy do obejrzenia GALERII oraz do obejrzenia relacji TVP 3 Lublin z gościnnej wizyty na naszym stoisku podczas  Dożynek Wojewódzkich 2019 w Radawcu.