Złoty Kur Ziemi Łukowskiej 2019 w Żdżarach

W niedzielę 8 września br. w Żdżarach w gminie Łuków odbył się V Jubileuszowy Międzypowiatowy Jarmark Zespołów Folklorystycznych „Złoty Kur Ziemi Łukowskiej 2019”.

W przeglądzie pieśni i tańca ludowego  i biesiadnego  w kategorii dziecięcej  i dorosłych , zaprezentowało  się 16 zespołów z powiatów : łukowskiego, radzyńskiego, bialskiego, siedleckiego( mazowieckie), węgrowskiego ( mazowieckie) i łosickiego ( mazowieckie).

Gościnnie  wystąpił zespół folklorystyczny  „Ostromieczewskieje  Lamony” z Brześcia ( Białoruś). W tej niecodziennej uczcie artyzmu ludowego uczestniczyli zaproszeni goście – przedstawiciele  krajowych , wojewódzkich , powiatowych i lokalnych władz samorządowych  m.in.   Poseł Sławomir Skwarek, Poseł Krzysztof Głuchowski, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł, Asystent Senatora Stanisława Gogacza Pan Edward Leśniak oraz wójtowie i burmistrzowie z ościennych gmin i miast. Władze Powiatu Łukowskiego reprezentował Statrosta Łukowski Dariusz Szustek, Wicestarosta Janusz Kozioł oraz Sekretarz Powiatu Jerzy Siwiec natomiast władze Gminy Łuków reprezentował Z-ca Wójta Wojciech Szczygieł oraz Skarbnik Gminy Alina Baka.

W pierwszej części Jarmarku wystąpiły dziecięce zespoły ludowe tj. Dziecięcy Zespół Ludowy z Węgrowskiego Ośrodka Kultury, Zespół Pieśni i Tańca „Włodawiacy” z Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie, Zespół Pieśni i Tańca „Zawierucha” z I LO w Węgrowie oraz Zespół Pieśni i Tańca „Jata” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowie.

W drugiej części Międzypowiatowego przeglądu folklorystycznego wystąpiły takie zespoły jak: „Modry Len” z Adamowa, „Świderzanki” ze Świderek, „Jutrzenka” z Rogoźnicy, „Echo” z Przychód, „Sami Swoi” z Tłuśca, „Złoty kłos” z Ulana Majoratu, „Radość” z Radomyśli, „Czerwona jarzębina” ze Stanina, „Zalesianki” z Zalesia, „Kumpele” z Gręzówki, „Niezapominajki” z Dminina, „Jagódki” ze Żdżar oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej z Łosic.

Wszystkie  zespoły  otrzymały  nagrody, dyplomy i okolicznościowe statuetki „Złotego Kura Ziemi Łukowskiej”. Organizacją i przebiegiem tego przedsięwzięcia  kulturalnego zajął się dyrektor   Gminnego Ośrodek Kultury w Łukowie Henryk Wysocki wraz z instruktorem kulturalnym  Kamilem Zaliwskim  przy  współpracy z kierownikiem zespołu  „Jagódki” ze Żdżar  panią Elżbietą  Dynek i panią Katarzyną Szczygieł Inspektor ds. rozwoju w Wydziale Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej w Starostwie Powiatowym w Łukowie.

Zapraszamy do obejrzenia GALERII