Noc Muzeów w Łukowie – podroż do czasów PRL

W dniu 18 maja 2024 r. odbyła się XIII edycja Międzynarodowej Nocy Muzeów, którą zorganizowało Muzeum Regionalne i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej.

Wydarzenie, które odbywało się pod hasłem „Łuków w PRL-u”, patronat honorowy objął Starosta Łukowski Dariusz Szustek oraz Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski. Otwarcie imprezy rozpoczęło się od złożenia życzeń z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów i Muzealnika, który przypada na 18 maja.

To była dobra okazja do wyrażenia wdzięczności za zaangażowanie i wkład w rozwój placówek kultury wszystkim pracownikom pracującym w Muzeum Regionalnym w Łukowie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, na czele z Dyrektorami. Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski oraz Prezes PKS Łuków S.A. Tomasz Madoń  wręczyli nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego pt. „Przedmioty z  PRL-u”, na które wpłynęło 132 prace.

Na odwiedzających tego dnia muzeum czekało wiele atrakcji. Można było przypomnieć sobie jak w dawnych latach wyglądało mieszkanie, dawne przedmioty codziennego użytku, ubrania i zabawki. Można też było pograć w klasy, gumę, bierki i kapsle oraz poczęstować się smakołykami i oranżadą, serwowanymi w bufecie oraz wodą sodową z saturatora. Była też gratka dla miłośników motoryzacji: klasyczne auta, autobus „Ogórek” oraz motocykle. Do tego świetnie przygrywała kapela. To była świetna podroż do czasów PRL.