II wydanie najnowszej publikacji muzeum “Na pograniczu trzech dzielnic z dziejów ziemi łukowskiej i stężyckiej” jest już do nabycia w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
Autorem pracy jest dr Kazimierz Więch, współpracujący z muzeum, historyk i regionalista, dla którego dzieje ziemi łukowskiej i stężyckiej ich specyfika wynikająca z pogranicza trzech ważnych dzielnic dawnej Polski stały się źródłem fascynacji i badań naukowych.
W pierwszej części opracowania, zatytułowanej „Od Piastów do II Rzeczypospolitej”, zostały przedstawione w zarysie: rozwój osadnictwa i urbanizacji, stosunki własnościowe, zmiany w administracji państwowej, samorządowej i kościelnej – od czasów najdawniejszych do końca II Rzeczypospolitej.
W części drugiej, zatytułowanej „Z dziejów Okrzei i okolic – małej ojczyzny Henryka Sienkiewicza” badaniu poddano dawne miasteczko Okrzeję oraz przylegające do niej tereny sąsiednich parafii, a później gmin, których historia w ciągu dziejów w taki czy inny sposób łączyła się ze sobą lub które do siebie wzajemnie ciążyły.
Część trzecia, zatytułowana „Trzy partyzanckie legendy – „Orlik”,„Serafin” i „Ostoja”, podejmuje trudny i bolesny temat najpierw antyhitlerowskiego, a później antykomunistycznego ruchu oporu w czasie drugiej wojny światowej i w pierwszych latach powojennych, symbolizowanego przez trzy legendarne postacie: Mariana Bernaciaka „Orlika”, Serafima Aleksiejewa „Serafina” i Wacława Rejmaka „Ostoję”.
Osoby zainteresowane nabyciem publikacji zapraszamy do kontaktu z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej pod nr tel: 25 755 90 00 bądź poprzez e-mail muzeumhs@wp.pl
Cena jednego egzemplarza: 40 zł;- koszty wysyłki 15 zł;-