Kolejny dinozaur w łukowskim muzeum

Muzeum Regionalne w Łukowie wzbogaciło się o kolejny model dinozaura jurajskiego. Będzie on  stanowił dodatkową atrakcję głównie dla dzieci odwiedzających łukowską placówkę, w tym wystawę ,,Łukowskie amonity”.

To już 3 dinozaur z tego okresu. Dwa poprzednie powstały podczas zorganizowanego przez muzeum pleneru rzeźbiarskiego w maju 2018 r.

Skąd dinozaury w Łukowie?

Dinozaury żyły w tym samym czasie co odnalezione w łukowskiej krze jurajskiej amonity, których znacząca kolekcja prezentowana jest w łukowskim muzeum.Te ogromne zwierzęta pojawiły się w triasie, około 230 milionów lat temu. Stanowiły dominującą grupę kręgowców głównie lądowych od początku jury (ok. 200 milionów lat temu) przez 135 milionów lat, do końca kredy (ok. 65 milionów lat temu), podczas której to epoki wyginęły.

W ubiegłym roku łukowskiej placówce udało się pozyskać z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie kilkanaście cennych okazów, które obok wcześniej już prezentowanych składają się na sztandarową wystawę muzeum.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Regionalnego w Łukowie.