Dzień Kobiet w Gminie Trzebieszów

Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Trzebieszowie po raz kolejny zorganizował uroczyste obchody Dnia Kobiet. Głównym punktem programu uroczystości było rozstrzygnięcie plebiscytu na ,,Kobietę Roku Gminy Trzebieszów 2020’’. Ponadto na deskach ośrodka kultury zaprezentowały się dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dębowicy.

Wszystkie Panie, które tego dnia zechciały odwiedzić lokalny ośrodek kultury bez wątpienia mogły poczuć się wyjątkowo. W drzwiach wejściowych przedstawicielki płci pięknej otrzymały z rąk wójta Mirosława Szekalisa, a także przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Nurzyńskiego okolicznościowego tulipana i najszczersze życzenia. – Wszystkie te gesty są  dowodem tego, że dzisiaj obchodzimy niezwykły dzień. Dzień, który dla nas, mężczyzn, jest doskonałą okazją do wyrażenia szacunku, jakim każdy z nas obdarza wszystkie Panie. Obdarzamy Was nie tylko od święta, ale na co dzień – mówił podczas otwarcia uroczystości dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Trzebieszowie, Bartłomiej Bryk.

Następnie prowadzący imprezę zaprosił na scenę wszystkich mężczyzn będących na sali, którzy wspólnie zaśpiewali kobietom gromkie sto lat. – Chcemy życzyć naszym Paniom, aby taki dzień jak dzisiaj, miały Panie okazję obchodzić przez 365 dni w roku. Jesteście wyjątkowe i zasługujecie, aby codziennie Was doceniać. Dzięki Wam nasza gmina z każdym dniem pięknieje – mówił wójt Mirosław Szekalis. W imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego w uroczystościach uczestniczył radny Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł, które przywiózł ze sobą upominki dla wyróżnionych kobiet przekazane przez Urząd Marszałkowski w Lublinie.

W plebiscycie nominację otrzymało aż 8 kobiet. Były to Maria Chromińska, Krystyna Foryszewska, Ewa Gruchała, Anna Jasińska, Elżbieta Kępińska, Sylwia Kryńska, Ewa Szczygielska i Stanisława Szydłowska. Kapituła Konkursowa biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności postanowiła przyznać dwie nagrody i osadzić je w kategoriach, w których dane kobiety wykazywały się aktywnością i zaangażowaniem. Wobec tego nagrodę w kategorii KULTURA przyznano Elżbiecie Kępińskiej, zaś laureatką w kategorii SAMORZĄD została wybrana Ewa Szczygielska. Laureatki otrzymały okazjonalne statuetki i cenne obrazy, a ponadto każda z uczestniczek otrzymała pakiet upominkowy, bon prezentowy oraz bukiet kwiatów. Nagrody wręczali radny Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Nurzyński i gospodarz gminy wójt Mirosław Szekalis. Moment wręczenia statuetek był dobrym momentem, aby laureatki mogły skierować parę słów do gości.

Przede wszystkim dziękuję za nominowanie mnie do plebiscytu. Mam delikatne drganie serca i uścisk w gardle ze wzruszenia. Podejrzewam, że gdyby nie blisko 20 lat działalności  w kabarecie ,,Zaścianek’’, to nie dałabym rady wykrztusić dzisiaj z siebie słowa – mówiła Elżbieta Kępińska. – Dziękuję bardzo za wyróżnienie mnie w plebiscycie. 40 lat pracy jako skarbnik Gminy Trzebieszów, to był intensywny czas. Wiele dobrego udało nam się podczas tego okresu wypracować – dodała Ewa Szczygielska, wieloletnia skarbnik, która z końcem miesiąca przechodzi na emeryturę.

Uroczystości, które swoimi występami uświetnili niezawodne dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dębowicy przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze. Na koniec gali wszyscy uczestnicy wraz z gośćmi zostali zaproszeni na poczęstunek do słodkiego barku, gdzie przy kawie i ciastku na spokojnie można było porozmawiać o wydarzeniach minionego roku i zaplanować kolejne uroczystości i lokalne wydarzenia.

SYLWETKI LAUREATEK:

ELŻBIETA KĘPIŃSKA

Osoba pogodna, zawsze uśmiechnięta i życzliwa. Gotowa nieść pomoc potrzebującym na co dzień. Jak sama mówi – nie udziela się publicznie dla chwały, lecz z potrzeby serca.  Najchętniej pomaga tym, od których wszyscy się odwrócili. Potrafi postawić na swoim i jeśli podejmuje się określonego zadnia, to zawsze wkłada w nie całe serce i stara się dać z siebie wszystko. Mówi się o niej, że nigdy nie odmawia pomocy. Członek kabaretu ,,Zaścianek’’

EWA SZCZYGIELSKA

Wieloletnia Skarbnik Gminy Trzebieszów. Jej praca i zaangażowanie przez wiele lat przyczyniało się do rozwoju i podnoszenia walorów naszej małej Ojczyzny, jaką jest Gmina Trzebieszów. Zaangażowana w prace społeczne, współfundatorka pomników wybudowanych na terenie gminy. Jej wiedza i wykształcenie jest cennym wsparciem dla funkcjonowania Urzędu i całej Gminy. Podczas wieloletniej pracy zawodowej służyła z oddaniem i poświęceniem lokalnej społeczności. Wspaniała kobieta, żona, mama i babcia. Życzliwa dla wszystkich i gotowa pomagać w każdej sytuacji.

Informacja: GOKiW Trzebieszów