Wręczenie promes w ramach dotacji dla jednostek OSP Powiatu Łukowskiego

2 października 2019 r. w Sali Konferencyjnej im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie druhów OSP z terenu powiatu łukowskiego z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwestrem Tułajewem, który wręczył druhom ochotnikom promesy na realizację zadań statutowych po nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej z dnia 14 sierpnia 2019 roku. Dotacje otrzymało 69 jednostek z terenu powiatu łukowskiego na kwotę blisko 345 000 zł.

W uroczystości uczestniczyli:

• Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew,
  • Poseł na Sejm RP Krzysztof Głuchowski,
  • Poseł na Sejm RP Sławomir Skwarek,
  • Senator RP Stanisław Gogacz,
  • Radny Sejmiku Wojewódzkiego Ryszard Szczygieł,
  • Z-ca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Szczepan Goławski,
  • Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Tomasz Majewski
  • Starosta Łukowski Dariusz Szustek,
  • Sekretarz Powiatu Jerzy Siwiec
  • Reprezentujący Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Janusza Kozioła dh Jan Strzyżewski sekretarz ZOP ZOSPRP.

Po nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej Ochotnicze Straże Pożarne mogły w dwóch terminach do 10 września i 1 października 2019 składać wnioski o dofinansowanie na 5000 złotych na akcje z zakresu propagowania pierwszej pomocy czy wydarzeń sportowych lub kulturalnych. Od teraz do zadań ochotniczych straży pożarnych ma należeć nie tylko walka z pożarami, klęskami żywiołowymi czy innymi zagrożeniami, ale także realizowanie zadań o charakterze społeczno-edukacyjnym.

Takie zadania to:

1. organizacja akcji służących propagowaniu uprawiania sportu i aktywności fizycznej, zwłaszcza takiej pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanych podczas działań ratowniczych;
  2. organizowanie akcji oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę
    i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
  3. upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
  4. prowadzenie zajęć propagujących zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym

W II turze wnioski złożyło 16 jednostek OSP z powiatu łukowskiego. Jednostki te otrzymają dotację w kwocie 80 tys. zł.