Uroczyste otwarcie i poświęcenie Leśnego Zespołu Rekreacyjno – Edukacyjnego „Amonit” w Klimkach zainaugurowało tegoroczne obchody Gminnego Dnia Dziecka.
Wprawdzie obiekt funkcjonuje już od ponad roku, to z uwagi na obostrzenia wynikające z pandemii, jego oficjalne otwarcie wcześniej nie było możliwe. Uroczystość była również okazją do przypomnienia historii powstania Leśnego Zespołu oraz do wręczenia podziękowań wszystkim, którzy się do tego przyczynili.
Leśny „Amonit”, w skład którego wchodzą sala wystawiennicza o charakterze przyrodniczo – geologicznym, w której można zobaczyć piękne okazy łukowskich amonitów oraz kompleks ze szlakami turystycznymi, edukacyjnymi i placem zabaw, a także towarzyszącą infrastrukturą techniczną, wpisuje się w działania Gminy Łuków prowadzone w zakresie popularyzacji łukowskich amonitów. O jego powstanie samorząd Gminy Łuków zabiegał kilka lat starając się pozyskać środki europejskie na dofinansowanie przedsięwzięcia. W 2019 r. Gmina otrzymała na to zadanie środki w wysokości ponad 860 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, z działania Turystyka przyrodnicza. W październiku 2019 r. inwestycja została ukończona i od tego czasu z kompleksu korzystają licznie najmłodsi mieszkańcy Gminy Łuków, ale także chętnie przyjeżdżają turyści z innych miejscowości województw lubelskiego i mazowieckiego.
Tak było również podczas ósmego już Gminnego Dnia Dziecka. Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowie – główny organizator wydarzenia, przygotowała dla najmłodszych szereg atrakcji, wśród których były pokazy iluzjonistyczne, zabawy i konkursy z wodzirejem, pokazy sprzętu strażackiego i policyjnego, przejażdżki bryczką, bezpłatne korzystanie z dmuchanych zjeżdżalni. O tym, jak ważne są potrzeby dziecka, przypomnieli młodzi uczestnicy święta – Marysia i Jakub odczytując piękny tekst Janusza Korczaka. Podczas wydarzenia nagrody odebrali uczestnicy czytelniczych konkursów wiedzy – o Powiecie Łukowskim i Gminie Łuków pn. „Moja mała ojczyzna” i o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Imprezie towarzyszyły stoiska z zabawkami, lodami i watą cukrową, a także loteria fantowa prowadzona przez seniorów. Nie zabrakło również tradycyjnych pączków i soków, którymi najmłodszych uczestników wydarzenia częstowały panie bibliotekarki.
Wśród gości wydarzenia byli: radny Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł, Zastępca Wójta Gminy Łuków Wojciech Szczygieł, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Wicestarosta Łukowski Janusz Kozioł, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Gręzówce ks. Adam Krasuski, projektant Leśnego Zespołu Rekreacyjno-Edukacyjnego AMONIT Andrzej Soćko oraz jego wykonawca Jakub Kożuchowski, radni Gminy Łuków z przewodniczącym Tadeuszem Federczykiem, a także sołtys Klimek Krzysztof Kędziora.
Partnerami VIII Gminnego Dnia Dziecka byli: Gmina Łuków, Powiat Łukowski, Klub Seniora Gminy Łuków, Ochotnicza Straż Pożarna z Gręzówki i Komenda Powiatowa Policji w Łukowie.