Uroczystości przy Krzyżu Katyńskim w Łukowie

Katyń

17 września br. poczty sztandarowe, przedstawiciele władz, instytucji, radni powiatowi i miejscy, uczniowie, harcerze oraz mieszkańcy Łukowa wzięli udział w uroczystościach patriotyczno – religijnych na Cmentarzu Parafialnym Św. Rocha w Łukowie, związanych z uczczeniem 85. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę oraz 27. rocznicę ustawienia Krzyża Katyńskiego upamiętniającego ofiary Katynia.

17 września – to dzień, w którym upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość.

Do udziału w obchodach zaprosiło jak co roku Łukowskie Towarzystwo Regionalne im. Jana Stanisława Majewskiego. Uroczystość poprowadził Prezes Towarzystwa doktor Zbigniew Pasik. Referat programowy wygłosił Senator RP Stanisław Gogacz. Mszę Św. sprawował Ks. Kanonik Andrzej Kieliszek – Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Łukowie, który wygłosił patriotyczną homilię.

Po Eucharystii Poseł Na Sejm RP Sławomir Skwarek wygłosił okolicznościowe przemówienie, a następnie złożono kwiaty przed Krzyżem Katyńskim. W imieniu samorządu powiatowego wiązankę złożyli: Krzysztof Głuchowski Radny Powiatu Łukowskiego, Marcin Tomczak Kierownik Biura Rady Powiatu, Agnieszka Mościcka Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej, Mariusz Rogulski Naczelnik Wydziału Komunikacji. Poczet sztandarowy Powiatu Łukowskiego reprezentowali: Katarzyna Świderska, Andrzej Bielecki, Magdalena Tomasik.

Melodię refleksyjną na harmonijce ustnej zagrał wielokrotny laureat konkursów muzycznych dr Andrzej Wojtuś. O oprawę Mszy Świętej oraz uroczystości zadbała Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza pod batutą Tadeusza Bochmana.