Na wiele różnych sposobów Polacy obchodzą jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Gminie Łuków odbyła się z tej okazji uroczystość w dniu 23 października.
Zasadniczym jej elementem było odsłonięcie przed Urzędem Gminy tablicy w hołdzie walczącym i poległym za wolność Polski oraz pamięci cywilnych ofiar wojen i prześladowań, ufundowanej przez wójta, pracowników Urzędu Gminy i pracowników jednostek organizacyjnych Gminy. Podobne tablice odsłonięto w ponad 30 sołectwach Gminy Łuków.
Jej odsłonięcie poprzedziło odśpiewanie hymnu państwowego przez wszystkich przybyłych na uroczystość oraz wystąpienie wójta Mariusza Osiaka, który podkreślił, że my wszyscy żyjący jesteśmy winni pamięć i najwyższy szacunek tym, którzy oddali życie za Ojczyznę. Symbolicznego gestu odsłonięcia tablicy poza wójtem dokonali kierownik Referatu Gospodarki i Przedsiębiorczości Gminy w Urzędzie Gminy Łuków Stanisław Siemionek i pracownik Referatu Budżetu i Finansów w Urzędzie Gminy Łuków Patrycja Jurek.
Tablicę poświęcił ksiądz kanonik Andrzej Kieliszek proboszcz parafii Podwyższenia Krzyż Świętego w Łukowie. Ta część uroczystości zakończyła się złożeniem przez przedstawicieli fundatorów, radnych i sołtysów kwiatów pod tablicą.
Wydarzenie wzbogaciła część historyczna pod hasłem „O naszej Niepodległej”, na którą składały się prelekcje wygłoszone przez pracowników lubelskiego oddziału IPN. Dr Janusz Kłapeć zaprezentował temat „Piłsudski – Dmowski, czyli polskie drogi dochodzenia do niepodległości”, a dr Mariusz Sawa „Groby wojenne w łukowskiem 1918 – 2018”. Każdy z uczestników spotkania otrzymał od prelegentów pismo naukowe poświęcone historii najnowszej „Pamięć i Sprawiedliwość”.
Uroczystość w Gminie Łuków odbyła się z udziałem przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, licznie zgromadzonych radnych i sołtysów, dyrektorów szkół oraz pracowników Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych.
Fot. P. Przeździak