Dofinansowanie prac remontowych w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego podpisane!

W dniu 15 maja 2024 r. pomiędzy Powiatem Łukowskim a Parafią Rzymskokatolicką Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie została podpisana umowa dotacji na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Prace remontowe i konserwatorskie przy zespole klasztornym pobernardyńskim w Łukowie”. W imieniu Powiatu Łukowskiego umowę podpisał: Przewodniczący Zarządu Powiatu – Dariusz Szustek, Wicestarosta Członek Zarządu Powiatu Janusz Kozioł oraz Skarbnik Powiatu Monika Wodyk-Netczuk. W imieniu Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie Ks. Kan. Andrzej Kieliszek.

Podstawą do zawarcia umowy o udzielenie dotacji jest udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego Promesa Dofinansowania Inwestycji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w kwocie 2 859 549,28 PLN.

Prace będą dotyczyły zespołu klasztornego pobernardyńskiego z przełomu XVII i XVIII w. w Łukowie przy ul. Kard. St. Wyszyńskiego 45, który został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego pod nr. A/385. W jego skład wchodzą: kościół i klasztor, które są własnością Parafii Rzymskokatolickiej Podwyższenia Krzyża Świętego.

Realizacja inwestycji będzie składała się z następujących części:

1. Roboty budowlane w kryptach kościoła;
  2. Remont przyziemia kościoła Podwyższenia Krzyża świętego, w tym schodów do świątyni;
  3. Remont „klasztorka”, położonego w południowo-zachodniej części budynku poklasztornego.

Całkowity koszt zadania stanowi sumę kwoty dotacji i środków własnych Beneficjenta i wynosi łącznie 3 500 987,04 PLN.