W dniu 23 sierpnia 2022 r. w Łazach miały miejsce uroczystości upamiętniające 180. rocznicę urodzin Franciszka Wilczyńskiego. W tym dniu pod obeliskiem poświęconym bohaterowi Powstania Styczniowego i wiernemu adiutantowi ks. Stanisława Brzóski spotkali się przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Łukowskiego i Gminy Łuków, przedstawiciele sołectwa wsi Łazy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Łazach, gminnego przedszkola ,,Baśniowy Dworek” oraz Muzeum Regionalnego w Łukowie.
Małgorzata Szczygielska z Muzeum Regionalnego, autorka książki o bohaterze Powstania Styczniowego, przybliżyła zebranym jego sylwetkę. Następnie delegacja samorządowców oraz dyrekcja gminnego przedszkola ,,Baśniowy Dworek” w Łazach złożyła kwiaty i znicze pod pamiątkowym kamieniem, który znajduje się w centrum miejscowości w pobliżu miejsca urodzenia powstańca i ronda nazwanego w 2018 r. jego imieniem.
Franciszek Wilczyński urodził się w Łazach 23 sierpnia 1842 r. Był uczestnikiem ataku na garnizon rosyjski, brał udział w wielu potyczkach i bitwach. Był także adiutantem ks. Stanisława Brzóski i pozostał mu wierny aż do samego końca. Zginął za poświęcenie sprawie narodowej przez powieszenie. Wyrok wykonany został na rynku w Sokołowie Podlaskim 23 maja 1865 r.
W dalszej części uroczystości miało miejsce odsłonięcie pamiątkowych tablic poświęconych znanym postaciom, które mieszkały m.in. w Łazach: Henrykowi Sienkiewiczowi, Franciszkowi Wilczyńskiemu oraz Wacławowi Rejmakowi ,,Ostoja”, a także długiej i ciekawej historii samej miejscowości. Tablice powstały w ramach projektu „Wielcy Polacy z naszej ziemi”, który realizowało Muzeum Regionalne w Łukowie przy współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie oraz Polskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych.
Organizatorem wydarzenia było Muzeum Regionalne w Łukowie oraz sołectwo miejscowości Łazy.
Informacja: Muzeum Regionalne w Łukowie