,,Tworzymy kotyliony – warsztaty w barwach biało-czerwonych” w Muzeum Regionalnym w Łukowie

W tygodniu poprzedzającym Święto Odzyskania Niepodległości w Muzeum Regionalnym w Łukowie odbyły się warsztaty, podczas których można było wykonać kokardę narodową potocznie zwaną kotylionem. W zajęciach prowadzonych pod okiem instruktorek Edyty Sak i Agnieszki Szaniawskiej wzięły udział m.in. grupy z Zespołu Szkół Nr 1 w Łukowie, Zespołu Placówek w Łukowie oraz Zespołu Szkół w Gołąbkach. Celem warsztatów było uczczenie Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a także kształtowanie postaw patriotycznych.

Historia polskiej kokardy sięga XVIII wieku. Początkowo przypinano ją do żołnierskich czapek. Obecnie noszenie biało- czerwonej kokardy podczas świąt narodowych jest symbolem patriotyzmu i miłości do naszej ojczyzny. Dlatego zachęcamy do przygotowania i noszenia takiej szczególnej ozdoby podczas obchodów zbliżającego się Święta Odzyskania Niepodległości. Warsztatom muzealnym towarzyszyła multimedialna prezentacja pt. ,,Odzyskanie Niepodległości – dokumenty i zdjęcia ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Łukowie”. Historyczne, unikatowe zdjęcia ukazały nam jak wyglądał Łuków w 1918 roku, natomiast archiwalne dokumenty pozwoliły ukazać z jakimi problemami i przeciwnościami zmagali się nasi przodkowie w pierwszych dniach wolności. Szczególna uwaga została zwrócona także na sylwetki osób z tego okresu, które stały się bohaterami naszej niepodległości. Prezentację zakończyły fotografie ukazujące miejsca upamiętnienia związane z niepodległością, znajdujące się na terenie Łukowa. Na wystawie historycznej prezentowanej w naszym muzeum znajdziecie Państwo wiele ciekawych pamiątek, dokumentów oraz zdjęć z tego okresu.

Zapraszamy do odwiedzenia placówki.