Spotkanie z uczestnikami porozumienia na rzecz ochrony pracy w rolnictwie

Spotkanie

W środę 13 marca br. w Starostwie Powiatowym w Łukowie odbyło się spotkanie uczestników „Porozumienia na rzecz wspólnych przedsięwzięć w zakresie ochrony pracy w rolnictwie indywidualnym i bezpieczeństwa na obszarach wiejskich.”

W spotkaniu uczestniczyli: Janusz Kozioł Wicestarosta Łukowski, Grzegorz Świerczewski Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, Karol Raczyński przedstawiciel Zespołu Doradztwa Rolniczego w Łukowie oraz przedstawiciele: Państwowej Inspekcji Pracy w Białej Podlaskiej,  Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Komendy Powiatowej Policji w Łukowie oraz Izby Rolniczej Powiatu Łukowskiego.

Podczas spotkania dokonano podsumowania realizacji planu działań podejmowanych w 2023 r. oraz został ustalony i przyjęty do realizacji plan działania na 2024 rok.
Porozumienie stawia sobie następujące cele:
1. Cel edukacyjny – upowszechnianie osiągnięć techniki i nauki w zakresie ochrony życia i zdrowia poprzez: podnoszenie wiedzy i świadomości, informowanie o występujących zagrożeniach i ich skutkach, propagowanie wiedzy o sposobach ograniczania i eliminowania zagrożeń.
2. Cel integracji społeczeństwa – integrowanie społeczności i podmiotów prawnych wokół idei ochrony życia i zdrowia.

W 2024 roku przewidziane zostały do realizacji min. szkolenia, pokazy, konkursy i olimpiady oraz inne imprezy na terenie Powiatu Łukowskiego. W 2023 roku zrealizowano następujące działania:

I. SZKOLENIA

1. Organizator: Zespół Doradztwa Rolniczego
– chemizacyjne dla rolników uzupełniające i podstawowe z zakresu bezpieczeństwa stosowania środków ochrony roślin;
– branżowe dla producentów rolnych z zakresu produkcji roślinnej i zwierzęcej, bezpiecznej pracy w gospodarstwie;

2. Organizator: Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenie Społecznego w Łukowie
– 4 szkolenia i pogadanki dla dzieci i młodzieży,
– 6 szkoleń dla rolników,
– 91 przeglądów gospodarstw rolnych lub wizytacji podczas prac polowych,

3. Organizator: Komenda Powiatowa Policji w Łukowie
– 169 spotkania z dziećmi i młodzieżą z udziałem policjantów Wydziału Ruchu Drogowego
– spotkań z innymi podmiotami, rodzicami, przedstawicielami samorządu, kursantami, kierowcami na temat ogólnie przyjętego bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
– 423 spotkań z dziećmi i młodzieżą w przedszkolach i szkołach przeprowadzonych przez policjantów Wydziału Prewencji oraz Komisariatów Policji;
– 115 spotkań z pedagogami szkolnymi i rodzicami uczniów na temat uzależnień i spraw nieletnich;
– akcje z zakresu bezpieczeństwa ruchy drogowego pod kryptonimem; „Prędkość”, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, „Pasy”, „Alkohol i narkotyki”, „Smog”, „Truck & Bus”, „Kaskadowy pomiar prędkości”, „Jednoślad”, „Bezpieczny maluch”, „Bezpieczna droga do szkoły”;
– cykliczne działania prewencyjno – kontrolne dotyczące kontroli trzeźwości wśród kierowców;
– debaty społeczne w Trzebieszowie i Serokomli, dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców gmin.

4. Organizator: Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Łukowie
Szkolenia dotyczące zagadnień bezpieczeństwa pożarowego na obszarach wiejskich w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego płodów rolnych oraz lasów:
–  3 edycje szkolenia podstawowego dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych;
– szkolenie dowódców i naczelników;
– szkolenie ratownictwa technicznego;
– szkolenie kierowców – konserwatorów sprzętu ratowniczego Ochotniczych Straży Pożarnej;

II. KONKURSY I OLIMPIADY

1. Organizator: Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenie Społecznego w Łukowie

–  6 konkursów dla rolników z zakresu bhp w rolnictwie;
– 4 konkurs dla dzieci z zakresu bhp w rolnictwie;
– XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”;
–  XX Ogólnokrajowy konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”;
–  1 konkurs dla młodzieży szkoły rolniczej „Bezpieczna praca w rolnictwie z niebezpiecznymi substancjami”;
– 6 konkursów wiedzy o bhp w rolnictwie podczas imprez zbiorowych.

III. INNE IMPREZY

– Dożynki gminne organizowane z Wójtami – KRUS w Łukowie