Ślubowanie uczniów klas pierwszych w Radoryżu Smolanym

W piątek, 24 listopada 2023r. w Zespole Szkół w Radoryżu Smolanym odbyło się bardzo ważne wydarzenia w życiu szkoły – ślubowanie kadetów klas pierwszych połączone z obchodami z okazji Dnia Podchorążego. Ślubowanie uczniów klas pierwszych jest jedną z najbardziej podniosłych, a zarazem wzruszających uroczystości w rocznym cyklu wydarzeń szkolnych.

Uroczystość odbyła się w obecności zaproszonych gości: przedstawiciela Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawicieli wojewódzkich, powiatowych, oraz gminnych władz samorządowych, przedstawicieli współpracujących z naszą szkołą jednostek mundurowych – wojskowych, policyjnych, rodziców kadetów klas pierwszych, oraz absolwentów.

Powiat Łukowski reprezentował Starosta Łukowski – Dariusz Szustek.

Tradycją szkoły jest ślubowanie uczniów klas pierwszych na sztandar szkoły. Uczniowie klas pierwszych wypowiedzieli słowa roty ślubowania – tym samym młodzież oficjalnie została przyjęta w poczet kadetów liceum ogólnokształcącego Oddziału Przygotowania Wojskowego, klas o profilu policyjnym i pożarniczym. Po uroczystym ślubowaniu błogosławieństwa kadetom udzielił ks. Sławomir Pękała.

W trakcie wystąpienia Pani dyrektor, Marzena Kamińska, przypomniała że przystąpienie do uroczystego ślubowania na sztandar, na wzór przysięgi żołnierskiej, to wielkie zobowiązanie wobec całej wspólnoty szkolnej. Naszym nowym kadetom życzymy, aby słowa roty przysięgi były obecne każdego dnia, a noszony mundur był powodem do dumy i patriotycznej postawy.

W trakcie uroczystości prowadzący przedstawili rys historyczny obchodów Dnia Podchorążego, który w Wojsku Polskim obchodzony jest 29 listopada. Święto ustanowione zostało na pamiątkę wydarzeń 29 listopada 1830 roku, kiedy to podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa i rozpoczynając tym samym powstanie listopadowe. W kolejnej części uroczystości uczniowie pierwszych klas zaprosili wszystkich zebranych do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Źródło: Zespół Szkół w Radoryżu Smolanym