Skrytka przy Muzeum Regionalnym w Łukowie

Skrytka przy Muzeum Regionalnym w Łukowie

Z okazji wkroczenia w siódmą dekadę istnienia – Muzeum Regionalne w Łukowie doczekało się własnego “skarbu”, specjalnego i nietuzinkowego “eksponatu”. Właśnie powstała skrytka, która ma w sobie wiele skarbów. Jest to specjalny rodzaj kesza – tzw. “letterbox”.

Miejmy nadzieję, że dzięki niej nie tylko zwykły człowiek, ale również “brać keszerska” pozna dzieje Ziemi Łukowskiej.

W wielu zakątkach świata – nawet w Łukowie – ukryte są przed oczami zwykłego przechodnia – niewidoczne, wtapiające się w tło skrytki. Te niepozorne pojemniki są dla każdego “keszera” (jeśli nie każdego, to chyba dla większości) wielkim skarbem, nieocenioną wartością, dzięki nim można poznać nowe miejsca, przedmioty i ciekawe historie…

Ale może od początku… Keszer (geokeszer) to osoba, która poszukuje skrytek (niejako właśnie skarbów) w ogólnoświatowej grze terenowej, której nazwa brzmi “geocaching”.

Geocaching (gr. geo – Ziemia, ang. cache /kæʃ/ – chować, skrytka, schowek, kryjówka) – to wspomniana już gra terenowa użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek (ang. geocache) ukrytych przez innych uczestników zabawy. Skrytki te ukrywane są przeważnie w interesujących miejscach, opowiadające czasem ciekawe historie. Skrytki z reguły (choć nie wszystkie) zawierają przede wszystkim dziennik odwiedzin – tzw. “logbook”, do którego wpisują się kolejni znalazcy.

Zbyt wielu szczegółów nie można niestety zdradzić. Każdy kto chciałby poznawać Łuków, Polskę, Świat – właśnie poprzez geocaching – niech odwiedzi serwis geocaching.com, zarejestruje się i szuka skarbów. Jest z czego wybierać… Skrytka przy łukowskim muzeum to mała kropla w morzu – wszystkich keszy jest ponad 3 miliony na ziemskim globie.

Informacja: Muzeum Regionalne w Łukowie