Rodzinny Piknik Europejski w Trzebieszowie

Piknik

Strefa dedykowana Funduszom Europejskim, prezentacje pierwszej pomocy, pokazy z użyciem ciężkiego sprzętu ratowniczo-gaśniczego PSP w Lublinie, prezentacja służb mundurowych, strefa gier i zabaw, pokazy magii, występy lokalnych artystów i koncert gwiazdy wieczoru – takie atrakcje czekały 6 października 2024 r. w Trzebieszowie na uczestników Rodzinnego Pikniku Europejskiego.

Piknik rozpoczął się od uroczystego przemarszu, który poprowadziła Orkiestra Dęta przy OSP w Trzebieszowie. Na scenie podziwialiśmy występy dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Trzebieszowa, Zespołu Tanecznego ŁOK Dance Factory Małgorzaty Czarnockiej działający przy Łukowskim Ośrodku Kultury w Łukowie, występ wokalistki i skrzypaczki Klaudii Borejko,  pokaz karate przygotowany przez Łukowski Klub Karate Kyokushin „Mawashi” pod opieką Pana Pawła Głowackiego, występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”. Z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do UE Artyści Opery Lubelskiej zaśpiewali Odę do radości – oficjalny hymn UE. Opera Lubelska zaprezentowała również własne interpretacje znanych i lubianych szlagierów. Ukoronowaniem wieczoru był występ Wojtka Cugowskiego wraz z zespołem.

Gospodarzami wydarzenia był Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Wójt Gminy Trzebieszów Andrzej Hryciuk. Na wydarzeniu obecna była również Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Pani Anna Brzyska.

Gminy Powiatu Łukowskiego na czele z wójtami i burmistrzami tj. Gmina Trzebieszów, Gmina Łuków, Gmina Adamów, Gmina Stanin, Gmina Krzywda, Gmina Wojcieszków, Gmina Stoczek Łukowski, Miasto Łuków i Miasto Stoczek Łukowski biorące udział w pikniku zaoferowały szeroki wachlarz przysmaków, w tym tradycyjne wypieki, potrawy mięsne, oleje, miody itp. Dzięki temu uczestnicy mieli okazję poznać bogactwo kulinarne różnych regionów oraz docenić walory kuchni w europejskim kontekście. Państwowy Inspektor Sanitarny w Łukowie prowadził działania edukacyjno – promocyjne w zakresie szczepień ochronnych oraz bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Muzeum Regionalne w Łukowie oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zaprezentowały swoje bogate zbiory, które ukazywały historię i kulturę regionu.  O bezpieczeństwo uczestników dbały służby mundurowe: policja i straż pożarna, które podczas wydarzenia zapraszali na prezentację swoich pojazdów, a także wspólne zabawy.

Piknik to doskonała okazja, aby promować Fundusze Europejskie w naszych lokalnych społecznościach spędzać czas razem oraz łączyć naukę z zabawą. W trakcie wydarzenia animatorzy prowadzili gry, zabawy i quizy związane z Unią Europejską, a dla najlepszych uczestników przewidziane były nagrody rzeczowe. Najmłodsi mogli skorzystać z dmuchańców, kącika plastycznego, modelowania balonów, malowania buzi w kolorowe wzory czy zrobić brokatowy tatuaż. Odbyły się  również warsztaty z nowych technologii, pokazy magii, a do wspólnych zabaw zapraszał Syriusz – oficjalna maskotka Unii Europejskiej.