Powiat Łukowski otrzymał tytuł Ambasadora Funduszy Europejskich

28 października poznaliśmy Ambasadorów Funduszy Europejskich, czyli samorządy najlepiej realizujące inwestycje unijne w naszym województwie. Galę „Europejski Samorząd – Ambasador Funduszy Europejskich” otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. W wydarzeniu wzięła udział poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek.

LAUREATEM w kategorii Dziedzictwo kulturowe i naturalne  został Powiat Łukowski za projekt pn. „Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej – I etap podniesienia atrakcyjności Muzeum, zabytkowego parku i kopca”.

Podczas gali Powiat Łukowski reprezentował  Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Magdalena Mitura, Radny Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł oraz Radna Powiatu Łukowskiego Danuta Bosek.

Starosta Łukowski otrzymał również Dyplom Uznania za szczególne zaangażowanie we wdrażaniu projektów europejskich.

Lista nagrodzonych

Kapituła w każdej z pięciu kategorii wyróżniła dwa samorządy i nagrodziła laureata – Ambasadora Funduszy Europejskich.

1. Rewitalizacja

Wyróżnienia:

Tomaszów Lubelski za projekt pn. Modernizacja kompleksu sportowego OSIR Tomasovia obejmująca modernizację zdegradowanych budynków OSIR Tomasovia oraz remont budynku hali sportowej OSIR z zapleczem administracyjno-socjalnym;

Gmina Miejska Świdnik za projekt pn. Rewitalizacja obszaru przy ul. Stefana Wyszyńskiego w Świdniku kierunkiem rozwoju przedsiębiorczości lokalnej oraz wzmocnienia jej potencjału w tym kulturowego.

Laureat:

Radzyń Podlaski za projekt pn. Poprawa stanu infrastruktury zespołu pałacowo-parkowego i obszaru miejskiego w Radzyniu Podlaskim.

1. Środowisko

Wyróżnienia:

Gmina Fajsławice za projekt pn. Instalacje solarne oraz pompy ciepła do CWU, jako źródło energii odnawialnej w Gminie Fajsławice;

Gmina Strzyżewice za projekt pn. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w aglomeracji Pszczela Wola, gm. Strzyżewice.

Laureat:

Powiat Rycki za projekt pn. Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej stanowiących własność Powiatu Ryckiego

1. Dziedzictwo kulturowe i naturalne

Wyróżnienia:

Powiat Puławski za projekt pn. Ochrona i wykorzystanie zasobów dziedzictwa materialnego i niematerialnego dotyczącego obserwatorium astronomicznego w Puławach;

Gmina Nałęczów za projekt pn. Zagospodarowanie terenów zielonych zabytkowego Parku Zdrojowego w Nałęczowie.

Laureat:

Powiat Łukowski za projekt pn. Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej – I etap podniesienia atrakcyjności Muzeum, zabytkowego parku i kopca.

1. Włączenie społeczne i edukacja

Miasto Chełm za projekt pn. Bliżej rodziny;

Gmina Wisznice za projekt pn. Promocja przedsiębiorczości na terenie Doliny Zielawy.

Laureat:

Gmina Lublin za projekt pn. Rozbudowa środowiskowego domu samopomocy „Kalina” w Lublinie.

1. Zdrowie i polityka senioralna

Powiat Biłgorajski za projekt pn. Seniorzy na Start – Powiat Biłgorajski;

Gmina Serokomla za projekt pn. Seniorzy bez barier. Kluby Seniora w gminie Serokomla.

Laureat:

Powiat Kraśnicki za projekt pn. Za krokiem krok.

Podczas Gali przyznane zostało także wyróżnienie specjalne dla projektu, który stanowi dobrą praktykę współpracy samorządów na przyszłość. Wyróżnienie trafiło do Gminy Jastków – lidera projektu partnerskiego dotyczącego Poprawy spójności przestrzennej, społecznej i kulturowej Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez rewitalizację. Projekt to wspólne przedsięwzięcie gmin zlokalizowanych w obrębie Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, jeden z projektów realizowanych w partnerstwie samorządów gminnych. Pozostali partnerzy projektu:

Gmina Jabłonna

Gmina Strzyżewice

Gmina Konopnica

Gmina Niedrzwica Duża

Gmina Niemce

Gmina Lubartów

Gmina Piaski

Projekt partnerski stanowi dobrą praktykę współpracy samorządów na przyszłość.

Ponadto podczas wydarzenia wręczone zostały także Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego:

Starosta Lubelski – Zdzisław Antoń

Starosta Krasnostawski – Andrzej Leńczuk

Starosta Kraśnicki – Andrzej Rolla

Starosta Rycki – Dariusz Szczygielski

Starosta Biłgorajski – Andrzej Szarlip

Prezydent Chełma – Jakub Banaszek

Burmistrz Ryk – Jarosław Żaczek

Burmistrz Radzynia Podlaskiego – Jerzy Rębek

Burmistrza Kraśnika – Wojciech Wilk

Burmistrz Janowa Lubelskiego – Krzysztof Kołtyś

Burmistrz Zwierzyńca – Urszula Kolman

Wójt Jastkowa – Teresa Kot

Wójt Niedrzwicy Dużej – Ryszard Golec

Wójt Gminy Wysokie – Dorota Dobrzyńska

oraz Dyplomy Uznania Marszałka Województwa Lubelskiego, które otrzymali:

Starosta Łukowski – Dariusz Szustek

Prezydent Lublina – Krzysztof Żuk

Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego – Wojciech Żukowski

Wójt Wisznic – Piotr Dragan

Wdrażanie Funduszy Europejskich

Celem wydarzenia było uhonorowanie i docenienie samorządów, które najefektywniej wdrażają środki unijne w naszym regionie, o czym świadczą chociażby ministerialne rankingi. Wynika z nich, że województwo lubelskie pozostaje liderem we wdrażaniu funduszy unijnych.