Powiat Łukowski na dożynkach wojewódzkich w Radawcu

Dożynki Wojewódzkie

Tegoroczne Dożynki Wojewódzkie odbyły się 8 września na lotnisku w Radawcu. Obchody Święta Plonów rozpoczął korowód wieńców dożynkowych.

Przejście przez bramę symbolizowało zakończenie tegorocznych zbiorów. Święto było również okazją, by podziękować rolnikom za ich pracę. Po uroczystej Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie wieńców, rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie odznaczeń dla zasłużonych rolników. Koło Gospodyń Wiejskich w Kopinie otrzymało  medal 550-lecia Województwa Lubelskiego w dowód wdzięczności i uznania za wkład w działania wspierające rozwój regionu i utwierdzenie jego tożsamości historycznej oraz kulturowej. Pan Jerzy Płudowski, rolnik z gminy Trzebieszów został uhonorowany  medalem 550-lecia Województwa Lubelskiego za zaangażowanie na rzecz rozwoju rolnictwa i regionu.

Władze samorządu powiatowego reprezentował Członek Zarządu Powiatu Sławomir Rzymowski, Sekretarz Powiatu Jerzy Siwiec, Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej Agnieszka Mościcka wraz z pracownikami oraz przedstawiciel Muzeum Regionalnego w Łukowie Pan Krzysztof Osak.

Do konkursu wieńców zgłoszono około 40 prac. Powiat Łukowski reprezentował wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Sarnowianki” z Sarnowa.

Podczas dożynek Powiat Łukowski przygotował stoisko promocyjne wspólnie z Muzeum Regionalnym w Łukowie oraz  Kołem Gospodyń Wiejskich „Sarnowianki” z Sarnowa. Odwiedzający stoisko mogli spróbować swojskiego smalcu z pajdą chleba i ogórkiem, bigosu, własnoręcznie robionych pyz, pierogów, wypieków różnego rodzaju chlebów, ciast oraz konfitur z tegorocznych plonów. Stoisko zdobiły eksponaty z Muzeum Regionalnego w Łukowie, przedstawiające tradycyjne stroje ludowe oraz rękodzieło. Nie zabrakło również śpiewów, które wypełniły atmosferę radosnymi dźwiękami tradycyjnych pieśni ludowych i chętnie przyciągały uwagę uczestników dożynek, którzy dołączali do wspólnego muzykowania, tworząc wyjątkowy klimat święta.