Ogólnopolska impreza harcerska w Łukowie

Od 2 do 8 lipca 2019 roku na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego, odbywa się ogólnopolska harcerska impreza „Rajd Odkrywców 2019″.

Głównym jej celem jest zlokalizowanie miejsc autentycznych bitew i potyczek wojny polsko–bolszewickiej 1920 roku. Rajd składa się z dziewięciu tras dostosowanych do wieku uczestników – od 6 roku życia aż do 21. W rajdzie udział bierze ok. 700 harcerzy, którzy przemierzają Podlasie pieszo, pociągiem, autobusem, kajakiem oraz rowerem. Harcerze przeprowadzają wizje lokalne, porównują zdjęcia i stare mapy, rozmawiają  z mieszkańcami, zaglądają do ksiąg parafialnych aby w efekcie przybliżyć się do tego, co w historii najciekawsze – prawdy. Na miejscu każdego zlokalizowanego pola bitwy zostanie umieszczona kapsuła czasu oraz skrzynka zarejestrowana w serwisie Geocaching.

Rajd Odkrywców to ogólnopolska harcerska impreza realizowana cyklicznie od 2009 roku.

Zakończenie tegorocznego Rajdu Odkrywców odbędzie się w niedzielę 7 lipca 2019 roku w Łukowie. Tego dnia odbędzie się m.in.: Msza Święta, apel finałowy na stadionie miejskim w Łukowie, koncert zespołu „Dom o Zielonych Progach” w Amfiteatrze Miejskim, warsztaty, projekcje filmów z tras tegorocznego rajdu oraz dyskoteka w Parku Miejskim.

Wśród organizatorów zakończenia Rajdu Odkrywców 2019 jest Łukowski Ośrodek Kultury. Komendantką rajdu jest phm. Daria Dunaj.