Odszedł Henryk Jerzy Chmielewski pseudonim – „Papcio Chmiel”

W wieku 97 lat odszedł Henryk Jerzy Chmielewski pseudonim – „Papcio Chmiel”, autor  kultowej serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”.

W roku 2011 Henryk Jerzy Chmielewski  znalazł się w gronie laureatów Statuetek „Złotego Łukowskiego Niedźwiedzia”.  Niestety  nie mógł odebrać statuetki w Łukowie osobiście, dlatego też przedstawiciele władz miasta przekazali statuetkę podczas otwarcia wystawy poświęconej komiksowi historycznemu, która została przygotowana w siedzibie warszawskiego IPN-u.

Henryk Jerzy Chmielewski  Chmielewski z Łukowem jest związany poprzez swoją matkę (z domu Mikonowicz), która pochodziła z łukowskiego Farfaka. W niejednym komiksie H. Chmielewskiego można odnaleźć łukowskie akcenty gdy przebywał w Łukowie u swojej babci i gdy pracował w lokomotywowni w czasie II Wojny Światowej.

Za swoją twórczość Henryk Jerzy Chmielewski otrzymał wiele wyróżnień. Został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest też kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Władze Powiatu Łukowskiego składają kondolencje i wyrazy współczucia najbliższej  rodzinie.

Poniżej film z uroczystego przekazania „Złotego Łukowskiego Niedźwiedzia”.

Zdjęcie oraz film – materiały archiwalne