Odsłonięcie tablicy upamiętniającej mord Żydów w Serokomli

Odsłonięcie Tablicy

27 września w Serokomli odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej mord Żydów. Zginęli oni podczas Akcji Reinhardt, przeprowadzonej w latach 1942–1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

Uroczystość odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Starosty Łukowskiego Dariusza Szustka, wójta gminy Serokomla Piotra Chabra.

Akcja „Reinhardt” była zbrodniczą operacją niemiecką mającą na celu wymordowanie całej ludności żydowskiej. Za datę symbolizującą jej rozpoczęcie uznaje się 16/17 marca 1942 r., gdy do Bełżca przywieziono pierwszy transport Żydów z lubelskiego getta. Wśród ofiar akcji byli też Żydzi z Serokomli, którzy zostali zamordowani 22 września 1942 roku przez 101. Policyjny Batalion Rezerwy. Akcja „Reinhardt” trwała do listopada 1943 roku.