II Obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Łukowskiego

W dniach 31 lipca – 9 sierpnia br. w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym ZOSP RP „Kirowy Gościniec” w Kościelisku (powiat tatrzański) odbył się drugi obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Łukowskiego, który zorganizowała Ochotnicza Straż Pożarna w Gręzówce we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Świderkach.

W obozie udział wzięli młodzi adepci pożarnictwa z Gręzówki, Świderek, Wojcieszkowa, Trzebieszowa oraz Karwowa, łącznie 40 dzieci. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała kadra w składzie: Małgorzata Sosnowska – Kierownik wypoczynku, st. kpt. Mariusz Małecki – Komendant obozu, Paweł Lucht – Kwatermistrz obozu, wychowawcy: Magdalena Żentała, Katarzyna Nowak, Tomasz Woźniak oraz st. strażak Jakub Chutny – instruktor. Podczas 10-cio dniowego pobytu młodzież realizowała program szkolenia, podczas którego przeprowadzono zajęcia min. z: pierwszej pomocy przedmedycznej, musztry, sprawiania linii gaśniczych, zasad ewakuacji z budynków. Z racji tego, że był to obóz służb mundurowych obowiązywały na nim zasady i reguły, które wszyscy uczestnicy sumiennie przestrzegali, takie jak codzienna pobudka o 7 rano, zaprawy poranne, apele poranne i wieczorne, czy też sprawdzanie czystości w pokojach. Poza obowiązkami był też czas na wycieczki i przyjemności: ogniska, dyskoteki, wspólne gry i zabawy. Młodzież odwiedziła Ochotniczą Straż Pożarną w Kościelisku, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wraz z lądowiskiem śmigłowca TOPR. Wspólnie wybraliśmy się na szlak w Dolinę Kościelisk i na Rusinową Polanę, a najwytrwalsi udali się na Gęsią Szyję. Obowiązkowym punktem do zrealizowania był wjazd na Gubałówkę i spacer Krupówkami, najsłynniejszą ulicą Zakopanego. Był też czas na relaks i odpoczynek, który spędzono w Termach Chochołowskich.

Tak bogaty program wyjazdu można było zrealizować dzięki wsparciu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Powiatu Łukowskiego oraz przychylności wielu ludzi. Na słowa uznania i gorące podziękowania zasługują druh Adam Tracz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zakopanem / Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelisku oraz Pani Zofia Staszel kierownik „Kirowego Gościńca” wraz ze swoją kadrą.