Obchody 85. rocznicy ostatniej bitwy kampanii wrześniowej 1939 r.

Obchody

W niedzielę 6 października przed budynkiem dawnego dworca kolejowego w Krzywdzie, gdzie 4 i 5 października 1939 roku mieścił się sztab Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Polesie” pod dowództwem generała Franciszka Kleeberga, spotkali się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, miłośnicy historii, młodzież szkolna oraz okoliczni mieszkańcy.

Według żołnierzy, naocznych świadków tamtych wydarzeń, to właśnie w budynku dworca generał Kleeberg pracował nad tekstem swojego “ostatniego rozkazu”, czyli aktu kapitulacji. Historię z września 1939 roku przypomina tablica, znajdująca się na fasadzie dawnego dworca, przy której został odczytany apel poległych, przygotowany przez członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej 3 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego. Rekonstruktorzy zaprezentowali również uroczystą odprawę żołnierzy gen. Kleeberga oraz pokaz kawaleryjski.

Wójt gminy Krzywda Wojciech Czerniec podziękował wszystkim za udział w obchodach i pomoc w ich organizacji. Pod pamiątkową tablicą wiązankę w imieniu Powiatu Łukowskiego złożył Członek Zarządu Powiatu Łukowskiego Jerzy Kędra wraz z radnymi powiatowymi.

Program uroczystości dopełniła część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół i Niepublicznego Przedszkola “Piotruś Pan” oraz zespołów wokalnych, działających w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzywdzie. Po części oficjalnej na gości czekał gorący poczęstunek, którym była wojskowa grochówka.