Uroczyste obchody 80. Rocznicy Ostatniej Bitwy wojny obronnej 1939 r. rozpoczęły się w czwartek 3 października br. gdzie złożono kwiaty na mogile w Helenowie.
W piątek wieczorem w Kalinowym Dole nastąpiło odsłonięcie pomnika poświęconego poległym żołnierzom 3. pułku strzelców konnych, którzy 6 października nad ranem, już po wydaniu przez gen. Franciszka Kleeberga rozkazu o kapitulacji, wpadli w niemiecką zasadzkę.
W sobotę 5 października uroczystości odbywały się na cmentarzu w Turzystwie, przy kwaterze żołnierzy SGO „Polesie”. Został odczytany apel pamięci, nastąpiła salwa honorowa i złożenie wieńców. Ponadto od rana można było odwiedzać obozowisko kawaleryjskie na błoniach wokół kościoła, zorganizowane przez uczestników wyprawy Wrześniowy Szlak. Pojawił się również współczesny sprzęt, m.in. widowiskowe, cieszące się ogromnym zainteresowaniem leopardy i rosomaki. Można też było posłuchać orkiestry wojskowej.
Wieczorem w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września odbyła się długo oczekiwana premiera filmu „Ostatni bój” o 3. pułku strzelców konnych.
Główne uroczystości rocznicowe odbywały się w niedzielę, która była też pierwszym świętem 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga. O godz. 11 na mogile żołnierskiej w Turzystwie zostały złożone wieńce, a potem nastąpił uroczysty przemarsz do kościoła, gdzie w południe rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Przybyli na nią kleeberczycy ppłk rez. Mieczysław Żygłowicz i por. rez. Franciszek Skrzypczyk, rodziny gen. Franciszka Kleeberga i jego żołnierzy, szkoły noszące imię generała lub formacji wchodzących w skład SGO „Polesie”, współczesne wojsko, posłowie Sławomir Skwarek i Krzysztof Głuchowski, władze wojewódzkie i samorządowe, delegacje z miejscowości związanych z SGO „Polesie”, mieszkańcy. Powiat Łukowski reprezentował Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Jacek Krzyszczak Wiceprzewodniczący Rady Powiatu oraz Włodzimierz Wolski Członek Zarządu Powiatu.
Po Eucharystii rozpoczęła się ceremonia nadania imienia gen. Franciszka Kleeberga 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej, która przyjęła tradycje SGO „Polesie”. MON reprezentował sekretarz stanu min. Marek Łapiński. Ciekawostką, ale i ważnym symbolem jest fakt, że dowódcą 19 LBZ jest płk Michał Rohde, prawnuk gen. Kleeberga.
Przez cały dzień można było oglądać sprzęt wojskowy – współczesny i historyczny – podziwiać pokazy kawaleryjskie, spróbować swoich sił na strzelnicy, posilić się wojskową grochówką i spróbować chleba z wojskowej piekarni. Trwała również akcja krwiodawstwa „Niepodległą mamy we krwi”, zorganizowana przez 19 LBZ i lubelskie RCKiK.
Informacja, zdjęcia: Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.