Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Łukowie

11 listopada 2018 r. w Łukowie odbyły się uroczyste obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się Mszą Świętą w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Łukowie pod przewodnictwem kanclerza księdza Jana Babika. W dalszej części uroczystości odbył się przemarsz pod tablicę upamiętniającą Polską Organizację Wojskową na czele z młodzieżą z klas mundurowych Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym. W imieniu poszczególnych samorządów z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Starosta Łukowski Janusz Kozioł. Okolicznościowy list od Marszałka Województwa Lubelskiego odczytał radny Marek Kopeć, który wręczył medale z okazji odzyskania niepodległości. Za pracę na rzecz lokalnej społeczności odznaczenia otrzymali Ryszard Grafik, Zbigniew Pasik i Piotr Wróbel.

Wśród delegacji składających wieńce i wiązanki uczestniczyli przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych, partii politycznych oraz organizacji pozarządowych, szkół.

Całość uroczystości uświetniła orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie.

W ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości odbyły się  również XXVI Łukowskie Uliczne Biegi Niepodległości pod patronatem Rady i Burmistrza Miasta Łuków. Natomiast w godzinach popołudniowych w trakcie pikniku motoryzacyjnego został odsłonięty „Mówiący Kamień” Eugeniusza Kwiatkowskiego w Parku  Miejskim w Łukowie.

Mieszkańcy Ziemi Łukowskiej mieli również możliwość zwiedzenia wystawy okolicznościowej „100 lat Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie [1918-2018]” oraz wystawy pokonkursowej „Dla Niepodległej” w Muzeum Regionalnym w Łukowie.

Zapraszamy do obejrzenia GALERII