Międzynarodowy koncert chórów w Łukowie

28.05.2024 r. w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie odbył się koncert chóru z I LO w Łukowie, chóru i orkiestry z Herne, muzyków z Hajfy oraz artystów z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Publiczność wysłuchała oratorium „Eliasz” Felixa Mendelssohna – Batholdy’ego. W koncercie udział wzięli: Przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego Karol Ciołek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Wicestarosta Łukowski Janusz Kozioł, Członek Zarządu Jerzy Kędra, Dyrektor Powiatowego Zespołu Oświatowego Krzysztof Konstanty. Gościł również ksiądz biskup Kazimierz Gurda.

W koncercie wystąpiło 80 chórzystów z „Lutni”, 162 chórzystów i członków orkiestry z Herne oraz muzycy z Hajfy. Dyrygentem była Constanze Hayn. Akompaniował Eckart Fuckert. W koncercie wzięły też udział solistki z Akademii Muzycznej z Bydgoszczy: Roksana Korban (sopran) i Aneta Nurcek (alt). Partie śpiewał także nauczyciel z Herne, Martin Glagovsek.
Publiczność usłyszała też trzy utwory zaśpiewane przez młodzież z Izraela. Jeden z utworów wykonała Izraelka, córka Polki i Palestyńczyka. Były też utwory wykonane przez licealny chór pod dyrekcją Agnieszki Łukasik. Wszyscy razem zaśpiewali i zagrali także „Odę do radości”. Licznie zgromadzona publiczność nie żałowała braw. Jak mówił na zakończenie, cieszy się, że mógł osobiście obejrzeć występ, na którym razem śpiewali młodzi ludzie z Polski, Niemiec i Izraela. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Łukowski Dariusz Szustek oraz ksiądz Biskup Kazimierz Gurda.