Jubileusz 70-lecia Biblioteki Publicznej w Gręzówce

5 grudnia odbyło się Podsumowanie XX Gminnego Konkursu Bożonarodzeniowego. Uroczystość połączono z obchodami Jubileuszu 70-lecia Biblioteki Publicznej w Gręzówce.

W uroczystości uczestniczyli czytelnicy Biblioteki, uczestnicy Gminnego Konkursu Bożonarodzeniowego wraz z opiekunami, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowie, przyjaciele naszej instytucji oraz zaproszeni goście: Janusz Kozioł – Wicestarosta Łukowski, Wojciech Szczygieł – Z-ca Wójta Gminy Łuków, Ewa Wiśnicka – Dyrektor MBP im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie, Sylwia Romańska-Węzik – Dyrektor Biura LGD RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI, Wojciech Pogodziński – Dyrektor DPS w Ryżkach, Marcin Furman – Instruktor WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Katarzyna Kuć – Inspektor ds. promocji Gminy Łuków, Ewa Grom – współzałożyciel Konkursu, reprezentująca Leokadię Kozioł – Dyrektor Zespołu Szkół w Gręzówce.

Uroczystość rozpoczęto od podsumowania i wręczenia nagród laureatom XX Gminnego Konkursu Bożonarodzeniowego. Konkurs skierowany był do uczniów przedszkoli i  szkół podstawowych Gminy Łuków oraz czytelników Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowie
z wymienionych kategorii wiekowych.

Tematem tegorocznej, jubileuszowej  edycji był witraż  bożonarodzeniowy. Ozdoby zostały przygotowane przez dzieci i młodzież podczas oczekiwania na Boże Narodzenie. Prace zgłoszone do konkursu wykonano z papieru i kartonu, cekinów, brokatu, bibuły, kolorowych papierów i folii, plastikowych i szklanych elementów. Wykorzystano plastelinę, sznurek, wstążki, farby plakatowe
i witrażowe.

Do udziału w Konkursie zgłoszono 203 prace konkursowe.

Komisja Konkursowa  w składzie: Przewodniczący – Sławomir Żyłka, członek Komisji – Agnieszka Czerska-Pawlak, członek Komisji – Edyta Katarzyna Kuć spośród nadesłanych prac, nagrodziła i wyróżniła wykonane przez:

kategoria I: Przedszkola i kl. 0:

Wyróżnienia:

  1. Zuzanna Ciołek, 6 lat, Przedszkole im. Jana III Sobieskiego – Zespół Szkół w Czerśli, opiekun: Natalia Orzyłowska
  2. Mikołaj Rybka, grupa 4-latek, Przeszkole w Krynce – Zespół Szkół w Krynce, opiekun: Bogumiła Goławska

■ kategoria II: kl. 1-3  szkoły podstawowej:

Wyróżnienia:

1.Jakub Wysocki, kl. III A, Biblioteka Publiczna w Gręzówce, opiekun: Renata Wysocka

  1. Lena Przeździak, kl. II B, Zespół Szkół w Gręzówce, opiekun: Ewa Grom
  2. Nikola Świderska, kl. III, Zespół Szkół w Krynce, opiekun: Bogusława Kędziora
  3. Gabriel Romanowski, kl. III, Zespół Szkół w Dąbiu, opiekun: Agnieszka Pniewska

■ kategoria III: kl. 4-8 szkoły podstawowej:

 Miejsce I: Oliwia Kopeć, kl. VII B, Zespól Szkół w Gręzówce, opiekun: Tomasz Piros

Miejsce II: Martyna Gajo, kl. V, Zespół Szkół w Dąbiu, opiekun: Agnieszka Pniewska

Miejsce III: Krzysztof Rosiński, kl. VI A, opiekun: Agnieszka Pniewska

Wyróżnienia:

  1. Weronika Czubek, kl. VIII, Zespół Szkół w Krynce, opiekun: Grażyna Sobolewska
  2. Katarzyna Świderska, kl. VI, Zespól Szkół w Świdrach, opiekun: Elżbieta Soszka

Laureaci, osoby wyróżnione oraz wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody książkowe.

Przy okazji podsumowania okrągłej, 20-tej edycji Konkursu Bożonarodzeniowego obchodzony był także jubileusz 70-lecia Biblioteki Publicznej w Gręzówce. Z tej okazji dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowie Alicja Śledź przedstawiła rys historyczny filii bibliotecznej, okoliczności powstania biblioteki i pracowników na przestrzeni lat.

Podczas uroczystości  nie zabrakło akcentów artystycznych. Na scenie wystąpił zespół „Wiolinki” z Zespołu Szkół w Gręzówce, którego opiekunem jest Pan Tomasz Piros. Młodzi artyści swoimi występami wokalnymi i instrumentalnymi wprowadzili zebranych w świąteczny nastrój.

Przy obchodach uroczystości jubileuszu Biblioteki i Konkursu Bożonarodzeniowego nie mogło zabraknąć  okolicznościowego tortu. Uroczystość zakończono łamaniem się opłatkiem
i świątecznymi życzeniami.

Z historii Biblioteki Publicznej w Gręzówce

Dnia 20.X.1949r. została wypełniona karta rejestracyjna biblioteki na podstawie art. 5 dekretu  z 7.04.1949r.

Nazwa biblioteki: Publiczna biblioteka Gromadzka, Gręzówka, poczta Gręzówka

Właściciel: Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej

Rok założenia: 1949

Zbiory w dniu rejestracji: książki 1876, czasopisma 1

Liczba czytelników korzystających z biblioteki w dniu rejestracji 181

Liczba punktów bibliotecznych: 4

Sprawozdanie z 1950r. sporządzone przez Panią Jadwigę Wiącek:

Biblioteka mieści się niedaleko Prezydium Gminnej Rady Narodowej, jest to bardzo dobry punkt, a nawet w przyzwoitym lokalu, tylko za małe pomieszczenie. Biblioteka mieści się w jednym pokoju. Pokój ten jest bardzo widny, suchy, elektrycznie oświetlony. W pokoju mieści się: 3 stoły, 6 krzeseł, 2 szafy na książki (na których jest już pełno książek), 2 małe szafki, wieszak, kilka widoków, również i portretów. Wejść do tego pokoju to aż się chce w nim kilka minut zatrzymać, tylko to jedno, że jest niekoniecznie ciepło ogrzany, a to z powodu złego pieca. Było zarejestrowanych 114 czytelników. Biblioteka otwarta jest dwa razy w tygodniu po trzy godziny dziennie. Bibliotekę odwiedziło 161 czytelników, wypożyczono 278 książek.

Do biblioteki należą 4 punkty biblioteczne w Żdżarach, Dąbiu, Jagodnem i Biardach.

W dniu 06.02.1955 r. biblioteka zostaje przeniesiona do lokalu prywatnego u Pana Józefa Tarczyńskiego. Lokal obejmuje 26 m 40 cm, natomiast wg sprawozdania z 1973 roku biblioteka mieści się w budynku Domu Ludowego- stan lokalu ciasny i wymaga remontu. Stan księgozbioru wynosi 4464 vol., oraz 193 broszury.

Osoby kolejno zatrudnione  w Bibliotece Publicznej w Gręzówce:

1.09.1951 – Marianna Olek

28.10.1964 – Sabina Kuszpit

25.02.1965 – Wiesław Kopczyński

11.06.1965 – Gromadzką Bibliotekę Publiczną w Gręzówce przejęła PiMBP w Łukowie

9.07.1965 – Genowefa Kopeć

30.11.1967 – Regina Borkowska

30.11.1969 – Wiesława Ciołek

10.06.1970 – Alicja Moskwiak

28.06.1973 – Regina Przegalińska

7.08.1979 – Zofia Bilińska

15.02.1983 – Krystyna Witkowska

W lutym 1989r. pracę w bibliotece rozpoczyna Alicji Śledź.

Stan księgozbioru wynosił 8293 vol. oraz 1068 broszur. W bibliotece prowadzone są lekcje biblioteczne, wyświetla się bajki dla dzieci, wykonywane są gazetki i wystawki dla dzieci.
Biblioteka prezentowała wystawę prac rzeźbiarskich Państwa Bańkowskich.
Organizowane są konkursy recytatorskie, Dzień Dziecka itp. W 1993 roku dzieci brały udział
w konkursie WBP w Lublinie pod hasłem „Jak widzę ciebie moja ziemio”, jak również w konkursie dla bibliotek na kasecie video przedstawiono „Misterium Bożego Narodzenia”.
Nawiązując do sprawozdania z 1950 roku zbliżone są warunki, biblioteka mieści się w budynku Domu Ludowego – obok szkoły –  jest to dobry punkt, biblioteka zajmuje jedno pomieszczenie – w związku z czym jest miło, ale ciasno. Pomieszczenie ogrzewane jest elektrycznie, więc w okresie zimy również nie jest ciepło, pomieszczenie wymaga remontu.

W latach 1994-95 budynek „Domu Ludowego”  jest remontowany (zmiana dachu, wymiana okien, doprowadzenie wody).

Do stałych zajęć należą kółka plastyczne i fotograficzne. Warunki lokalowe są bardzo dobre, dlatego też organizowane są różnego rodzaju kursy i pokazy np.: przy Święcie Dnia Kobiet (organizowany corocznie) lub „Andrzejków” uczestnicy przyrządzali potrawy, potem były różnego rodzaju konkursy i wróżby. Przy pomocy młodzieży szkolnej wykonywane są stroiki świąteczne
dla osób samotnych z terenu naszej gminy. W 2000 roku wspólnie z Zespołem Szkół w Gręzówce i Kabaretem „Zza Płota” przygotowaliśmy „Wesele na ludowo- oczepiny”.

W 2006 roku budynek biblioteki został przystosowany dla osób niepełnosprawnych, ocieplony z zewnątrz, założono centralne ogrzewanie, doprowadzono gaz, oraz zakupiono meble i wykładzinę.

Biblioteka organizuje spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, oraz różnego rodzaju spotkania biblioteczne dla dzieci i dorosłych (np. Dzień Dziecka, Andrzejki, Dzień Kobiet, Dzień Ziemniaka). Organizowane są wyjazdy dla kobiet po zakup kwiatów, drzewek owocowych, oraz krzewów ozdobnych.

Od 1 sierpnia 2008r. Gminna Biblioteka Publiczna zostaje wyodrębniona ze struktur GOK, dyrektorem biblioteki zostaje Alicja Śledź, natomiast  01.02.2010r. w Filii Gręzówka zostaje zatrudniona Marta Ponikowska.

W roku 2011 biblioteka była organizatorem „I Dnia Jagody” w Gręzówce.

 O        rganizowane są: „Warsztaty filmowe i dziennikarskie”, „Pokazy Mody Ekologicznej”,
„Noc w bibliotece”, konkursy np: czytelnicze, literackie, „Mój Talent”, zajęcia feryjne i wakacyjne, spotkania autorskie. Corocznie bierzemy udział w ogólnopolskich akcjach „Narodowego Czytania”.

W miarę naszych możliwości lokalowych i finansowych staramy się zaspokajać potrzeby naszych użytkowników poprzez zakup nowości książkowych, prasy, oraz organizowanie spotkań autorskich, spotkań oraz zajęć dla dzieci i młodzieży. Od 2019 roku  działa Dyskusyjny Klub Książki- nawiązujemy współpracę z Klubem Seniora Gminy Łuków.

 

Informacja: Urząd Gminy Łuków