Jubileusz 25-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”

Jubileusz

W miniony weekend, 28 września br., odbył się uroczysty koncert z okazji Jubileuszu 25-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”.

Wydarzenie miało miejsce w hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Łukowie, gromadząc setki mieszkańców oraz miłośników folkloru.

Podczas koncertu zaprezentowano bogaty program artystyczny, który podkreślał ćwierćwiecze działalności zespołu. Publiczność miała okazję zobaczyć tańce ludowe z różnych regionów Polski, w tym: tańce i piosenki śląskie, mazurskie, lubelskie, opoczyńskie, rzeszowskie, krakowskie, kaszubskie, żywieckie, podlaskie, warszawskie.

W trakcie przerwy widzowie mieli okazję obejrzeć film dokumentalny poświęcony historii Zespołu. Film ukazywał nie tylko dorobek artystyczny grupy, ale także trud i zaangażowanie wielu osób, które na przestrzeni lat przyczyniły się do rozwoju zespołu.

Szczególną częścią wieczoru były występy dawnych członków zespołu, którzy po latach wrócili na scenę, aby razem z obecnymi tancerzami uczcić ten wyjątkowy jubileusz. Koncert zakończył się  premierowym tańcem biłgorajskim w wykonaniu najstarszej grupy.

Podczas Jubileuszu obecni na uroczystości przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Łukowskiego tj. Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Wicestarosta Janusz Kozioł, członkowie Zarządu Powiatu Jerzy Kędra i Sławomir Rzymowski, Skarbnik Powiatu Monika Wodyk – Netczuk, Sekretarz Powiatu Jerzy Siwiec, radni powiatowi Agata Zabielska, Henryk Lipiec, Krzysztof Głuchowski, dyrektor Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Magdalena Mitura, Prezes PKS Łuków S.A. Tomasz Madoń wręczyli zespołowi pamiątkowe listy gratulacyjne, kwiaty oraz kosze słodyczy.

Szczególną chwilą koncertu było pożegnanie Pana Stanisława Zarzyckiego, wieloletniego akordeonisty zespołu. Pan Stanisław od początku istnienia zespołu towarzyszył „Łukowiakom” wspierając ich swoją muzyką i ogromnym zaangażowaniem. Podczas pożegnania członkowie zespołu oraz publiczność wyrazili swoją wdzięczność za lata wspólnej pracy.

Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł wręczył na ręce dyrektora Pana Grzegorza Rzymowskiego medal 550- lecia Województwa Lubelskiego „W dowód wdzięczności i uznania za zaangażowanie i wkład na rzecz rozwoju regionu oraz zachowania jego tożsamości historycznej i kulturowej”.

Jubileusz 25-lecia Zespołu „Łukowiacy” był nie tylko pięknym podsumowaniem dotychczasowej działalności, ale także wyrazem wdzięczności dla wszystkich, którzy przez lata tworzyli i wspierali zespół. Wydarzenie to z pewnością zapisze się w pamięci mieszkańców Łukowa i okolic jako ważne święto kultury ludowej.