Jubileusz 100 – lecia Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Gołaszynie.

Uroczyste obchody odbyły się w sobotę 7.12.2019 r. Już przed godziną 11.00 w murach dostojnej Jubilatki pojawili się znamienici goście m.in. pan Sławomir Skwarek, poseł na sejm RP, pani Małgorzata Bogusz reprezentująca Wojewodę Lubelskiego, pan Ryszard Szczygieł radny Sejmiku Lubelskiego, pan Eugeniusz Pelak wicekurator lubelski oraz przedstawiciele lokalnych władz, pan Mariusz Osiak, wójt gminy Łuków, pan Janusz Kozioł wicestarosta powiatu łukowskiego, pan Adam Sosnowski prezes okręgu lubelskiego ZNP, przedstawiciele Gminnego Zespołu Oświatowego, dyrektorzy szkół, przyjaciele naszej szkoły, uczniowie, rodzice i społeczność lokalna.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta celebrowana przez księży Parafii Przemienienia Pańskiego. Eucharystii odprawianej w koncelebrze przewodniczył ksiądz proboszcz Jerzy Cąkała, który wygłosił także homilię oraz księży Antoniego Pietruszkę i Jana Kurka. Jej wyjątkową oprawę zapewniła obecność pocztów sztandarowych oddelegowanych na tę uroczystość ze szkół w gminie Łuków. Po mszy rozpoczęła się część oficjalna, którą poprowadzili absolwenci naszej szkoły, Aleksandra Adamiak i Igor Okliński. Przy dźwiękach fanfary wprowadzono poczty sztandarowe, a następnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Wszystkich przybyłych gości: przedstawicieli władz gminy, władz oświatowych, delegatów Kolegiaty łukowskiej, absolwentów, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów, rodziców, sponsorów i przyjaciół szkoły powitała Pani dyrektor, Hanna Lisiewska. Wygłaszając przemówienie, Pani Dyrektor zwróciła uwagę na niełatwą historię szkoły, która jednak mimo przeróżnych dziejowych komplikacji, potrafiła uczyć i wychowywać kolejne pokolenia młodych ludzi. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Podczas wystąpień podkreślano, że stuletnia historia szkoły jest znakiem nie tylko niezwykłej mądrości i starań mieszkańców Gołaszyna, dbających o wykształcenie swoich dzieci, ale także dowodem ich niezwykłej hojności i gospodarności, której dawali wyraz w trudnych czasach i wbrew wszelkim przeciwnościom. Na ręce Pani Dyrektor złożono życzenia wszelkiej pomyślności i dalszych sukcesów w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Uroczystą część obchodów poprzedziło wystąpienie Pani Małgorzaty Jabłońskiej, która odczytała zarys historii powstania szkoły, wzbogacony o archiwalne zdjęcia, które dzięki nowoczesnej technologii można było obejrzeć w tle. Następnie zostały wyświetlone filmy będące relacją z wydarzeń poprzedzających główne uroczystości a mianowicie z posadzenia dębu, który stanowić ma symbol trwałości przemijającej wokół nas rzeczywistości i pamiątkę wyjątkowego jubileuszu oraz interesujący wywiad z absolwentami naszej szkoły, który przeprowadziła uczennica klasy VIII Magdalena Dołęga, redaktor szkolnej gazetki „Klekspres”. Pan Józef Galiński, absolwent nasze Jubilatki, wyrecytował swój autorski wiersz dedykowany solenizantce. Jubileusz uświetnił występ artystyczny uczniów przygotowany pod kierunkiem Pani Marty Wierzejskiej, Pani Agnieszki Celińskiej i Pani Pauliny Radzikowskiej. Część artystyczną poprowadziła absolwentka, Paulina Wierzejska. Motywem przewodnim była twórczość Kornela Makuszyńskiego, patrona naszej Szkoły i postacie z książek pisarza. Szkolni artyści zabrali widzów w sentymentalną podróż, łącząc czar wspomnień ze scenkami ze współczesnego szkolnego życia. W czasie występu nie zabrakło pięknych piosenek, brawurowych tańców, humorystycznych scenek prezentujących

życie szkolne, a nawet urodzinowego tortu dla dostojnej, stuletniej Jubilatki. Widzowie docenili talent sceniczny i ogromne zaangażowanie dzieci w przygotowanie akademii, nagradzając występ gromkimi brawami. Podsumowaniem tej uroczej podróży były słowa piosenki Marka Grechuty „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”, którą wykonali Pani Marta Wierzejska i Marcel Wierzejski, uczeń klasy I.

Po zakończonej uroczystości zebrani goście, przyjaciele, dobroczyńcy oraz absolwenci szkoły udali się na uroczysty obiad. Wspólny poczęstunek zebranych gości sprzyjał podtrzymaniu uroczystego charakteru święta szkoły, a także spotkaniom i wspomnieniom po latach. W wolnej chwili goście mogli zwiedzić budynek szkoły i odbyć sentymentalną podróż w czasy sielskiego i anielskiego dzieciństwa, jak nazywał je Adam Mickiewicz. Z okazji Jubileuszu nauczyciele przygotowali dla zwiedzających wystawy ze starymi zdjęciami, wykazy absolwentów z podziałem na roczniki. Opracowany został także biuletyn informacyjny Szkoły. Ta wspaniała uroczystość nie mogłaby się odbyć bez pomocy i wsparcia sponsorów, na których i tym razem mogliśmy liczyć. Serdecznie dziękujemy Panu Mariuszowi Osiakowi, wójtowi gminy Łuków i członkom Rady Gminy Łuków, Starostwu Powiatowemu, Pani Zofii Przeździak, prezes Banku Spółdzielczego w Łukowie, Pani Zofii Żuk, prezes Zakładu Odzieżowego „Łuksja”, Panu Jarosławowi Skrzyszewskiemu, byłemu dyrektorowi Zespołu Szkół w Gołaszynie, właścicielom firmy „Niplex”, Państwu Katarzynie i Piotrowi Łukasikom, Pani Sylwii Nurzyńskiej, właścicielce firmy „Expert BHP”, Panu Zdzisławowi Bąkowi, właścicielowi Firmy Usługowo Handlowej, Panu Arturowi Ostrowskiemu, Pani Annie Borkowskiej, właścicielce Biura Rozliczeń Podatkowych, Panu Pawłowi Goławskiemu, właścicielowi firmy „Usługi stolarskie”, Panu Robertowi Jastrzębskiemu właścicielowi firmy „ROBOMAX”, Pani Elżbiecie i Jarosławowi Koprom, Panu Adamowi Perytowi właścicielowi firmy „PERBUD”, Pani Annie Góral, właścicielce F.H.T „Zuza”, Panu Radosławowi Pszczółkowskiemu, Panu Krzysztofowi Galińskiemu i Panu Bartoszowi Zarembie oraz wszystkim darczyńcom, którzy swą obecnością uświetnili tę ważną dla nas uroczystość oraz tym, którzy przyczynili się do jej wyjątkowego charakteru. Dzięki zaangażowaniu i pracy całego grona pedagogicznego, pracowników szkoły, rodziców, sponsorów oraz zaprzyjaźnionych instytucji i sympatyków szkoły ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Oprac. i foto: ZS w Gołaszynie