Henryk Sienkiewicz w kulturze i życiu Polaków

W dniu 5.10.2023r. odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Sienkiewiczowskie w Muzeum Noblisty w Woli Okrzejskiej. Konferencja naukowa “Henryk Sienkiewicz w kulturze i życiu Polaków ” odbyła się z udziałem między innymi przedstawicieli Towarzystwa im. H. Sienkiewicza w Lublinie, młodzieży szkolnej z opiekunami oraz zaproszonych gości.
Władze samorządu powiatowego reprezentował Starosta Łukowski Dariusz Szustek. Podczas konferencji wystąpili: prof. zw. dr hab. Lech Ludorowski z referatem pt. “140-lecie Ogniem i Mieczem. Arcydzieło literatury. Początek tryumfu Sienkiewicza”, mgr Zbigniew Miszczak z referatem pt. “O bibliofilskim wydaniu Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza”. Ponadto uczestnicy konferencji mogli wysłuchać referatu pt. “O idei uhonorowania pomnikiem Matki Henryka Sienkiewicza” autorstwa Jerzego Bolesława Sprawki. Dyrektor Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Magdalena Mitura zaprezentowała materiał nadesłany przez prof .dr hab. Zdzisławę Mokranowską pt. “Henryk Sienkiewicz: mentor, filozof-moralista i wychowawca. O bajkach Noblisty.” oraz przedstawiła referat pt. “Z rozważań nad genealogią rodów Cieciszowskich i Sienkiewiczów”.