Ekologicznie i elektromobilnie w Alejach

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów technikum samochodowego, działające przy Zespole Szkół nr 1im.H.Sienkiewicza Centrum Edukacji Zawodowej “Aleje”, przystąpiło do projektu realizowanego przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie pod nazwą ,,Edukacja ekologiczna dotycząca elektromobilności, gospodarki odpadami oraz zanieczyszczeniami powietrza”.

Jednym z działań był udział w warsztatach z elektromobilności. Zainteresowana młodzież 20 maja 2019 r. wyruszyła  na wycieczkę. Pierwszym punktem wyjazdu było oglądanie Panoramy Racławickiej, stanowiącej wystawę stałą Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Uczniowie  podziwiali jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie znajduje się  relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas.

W dalszej części dnia odbyły się wyczekiwane warsztaty. Młodzież dowiedziała się o nowoczesnych pojazdach o napędzie elektrycznym oraz jak w praktyce wygląda i funkcjonuje elektromobilność. Przekonała się jak łatwe w użytkowaniu są elektryczne pojazdy, i jak bardzo mogą się przydać w walce ze smogiem w miastach.

Następnego dnia uczestnicy wycieczki wybrali się  na teren Czech do Skalnego Miasta Adrspach, należącego do kompleksu Teplicko – Adrspackich Skał, które z kolei są częścią czeskich Gór Stołowych. Adršpašské skály to najsłynniejsza i najczęściej odwiedzana przez turystów część Skalnego Miasta – rezerwatu w Górach Stołowych. Przepiękne, unikalne formy skalne,  zbudowane z piaskowca płytowego, malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez Naturę. 100-metrowe skalne ściany sprawiają monumentalne wrażenie. Wejście do rezerwatu znajduje się obok stacji kolejowej Adršpach.  Na początku szlaku znajduje się piękne jeziorko  – to teren dawnej kopalni piasku. Najsłynniejsze formacje skalne:  Głowa Cukru, Wielbłąd czy Orle Gniazdo. Przed Głową Cukru szlak rozwidla się, dając  możliwość obejrzenia Wielkiej Panoramy czyli najsłynniejszego punktu widokowego na Skalne Miasto. Dalej przez Bramę Gotycką i Słoniowy Rynek dochodzi się do punktu U Krasnoluda, gdzie  można wyruszyć na spacer żółtym szlakiem, aby obejrzeć dwa górskie wodospady: Mały i Wielki. Ta droga wiedzie również do przystani łodzi turystycznych, którymi zwiedzający mogą przepłynąć część Adrspaskiego jeziorka. Po wyjściu ze Skalnego Miasta młodzież pojechała do Kudowy Zdrój, gdzie zwiedziła pełen uroku Park Zdrojowy.

Program trzeciego dnia wycieczki obejmował Pragę i m.in. katedrę św. Vita, zamek na Hradczanach, most Karola, zegar Orloj, pomnik Jana Husa, Vaclavskie Namesti i pomnik św.Wacława.

W drodze powrotnej młodzież zatrzymała się we Wrocławiu, aby  zwiedzić  Afrykarium czyli obejrzała faunę i florę Czarnego Lądu, w tym m. in. rafę koralową i ryby występujące w Morzu Czerwonym, żółwie pustynne, około 50 różnych gatunków ryb z jezior Tanganika i Malawi, płaszczki, rekiny młoty i rekiny lamparcie, występujące w rejonie Kanału Mozambickiego. Do tego hipopotamy nilowe i zwierzęta sawanny. Następnie był spacer po Ogrodzie Japońskim.

Uczniowie i ich opiekunowie serdecznie dziękują za wsparcie w organizacji wycieczki WFOŚiGW w Lublinie oraz dyrekcji Ogrodu Zoologicznemu we Wrocławiu.

Informacja: Anna Jasińska-Cich