Dzień Patrona w Zespole Szkół w Stoczku Łukowskim

Dzień Patrona

15 lutego w Zespole Szkół w Stoczku Łukowskim uroczyście obchodzono Dzień Patrona, nawiązując do postaci gen. Józefa Dwernickiego i 193 rocznicy bitwy pod Stoczkiem – pierwszego zbrojnego starcia powstania listopadowego, zwycięskiego dla strony polskiej.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego. W uroczystości uczestniczyli  przedstawiciele powiatu łukowskiego w osobach: Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Wisińskiego i Sekretarza Jerzego Siwca, dyrektora Powiatowego Zespołu Oświatowego Krzysztofa Konstantego, wizytatora Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Kuratorium Oświaty w Lublinie Agnieszki Warchałowskiej. W obchodach uczestniczyli także władze Miasta i Gminy Stoczek Łukowski, Honorowi Absolwenci Szkoły, przedstawiciele uczelni wyższych i innych instytucji współpracujących z Zespołem Szkół, dyrektorzy szkół miejskich i gminnych, przedstawicielki Rady Rodziców, księża, prezesi organizacji i stowarzyszeń, media i cała społeczność szkolna.

Zebranych powitała dyrektor Zespołu Szkół Ewa Mokicka, nawiązując do etosu Generała J. Dwernickiego – Wielkiego Polaka i Patrioty. Następnie wręczono przyznany w ubiegłym roku dyplom Wybitnego Absolwenta Szkoły Pani prof. Stanisławie Niebrzegowskiej – Bartmińskiej, profesor tytularnej UMCS w Lublinie, polonistce, etnolingwistce, folklorystce.

Następnie do tytułu kolejnego Wybitnego Absolwenta nominowano doktora nauk medycznych Grzegorza Charlińskiego – specjalistę w dziedzinie chorób wewnętrznych, hematologii i transplantologii klinicznej.

Wręczono również nagrody Laureatom konkursu „Lokalni bohaterowie w świecie wielkiej historii”. Dyplomy i książki otrzymali: Kinga Dziurdziak i Oliwia Kachniarz – I miejsce ex equo (II LO) i Jakub Wiśniewski – III miejsce (I technikum). List gratulacyjny od marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego odczytała Katarzyna Osiak – Filipczak.

Na koniec uroczystości odbyła się V edycja konferencji „Śladami gen. J. Dwernickiego”. Referaty wygłosili mgr Anna Wiśnioch, dr Mirosław Matosek i nauczyciel historii w Zespole Szkół dr Marcin Gomółka.