Dożynki Diecezjalno – Powiatowe 2018

Dożynki Diecezjalno - Powiatowe 2018

W sobotę 8 września Wola Gułowska była gospodarzem dożynek diecezjalno- powiatowych.

Tego dnia przypadł tradycyjny coroczny odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, popularnie zwany Matki Bożej „Siewnej”. Od godz. 10 przed Sanktuarium Matki Bożej- Patronki Żołnierzy Września rozpoczęły się występy artystyczne, wykłady oraz prezentacja wieńców dożynkowych, których przybyło niespełna 40. Zebrani pielgrzymi mieli możliwość obejrzenia widowiska „Okrężne u sołtysów” przygotowanego przez  Zespół Obrzędowy „Zawsze Razem”.  O godz. 12 rozpoczęła się Msza Św. której przewodniczył ks. biskup Kazimierz Gurda. Ordynariusza siedleckiego przywitali starostowie dożynek Barbara i Krzysztof Komarowie z Żurawca (gm. Adamów), którzy na co dzień prowadzą gospodarstwo o profilu sadowniczym. W homilii celebrans odniósł się do trudu rolników i ich szczególnego miejsca w strukturze społecznej Podlasia.

Po nabożeństwie uczestnicy udali się w korowodzie z wieńcami dożynkowymi na przyklasztorne błonia, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Część oficjalną otworzył dyrektor Domu Kultury Karol Ponikowski, który powitał wszystkie gminy i instytucje uczestniczące w dożynkach. Przybyłych gości w swych przemówieniach powitali także gospodarze dożynek starosta łukowski Janusz Kozioł i wójt gminy Adamów Sławomir Skwarek. Następnie starostowie dożynek Państwo Komarowie dokonali symbolicznego przekazania chleba dożynkowego gospodarzom staroście Januszowi Koziołowi, wicestaroście Włodzimierzowi Wolskiemu i wójtowi Sławomirowi Skwarkowi, którzy rozdzielili go wśród uczestników dożynek.

W okolicznościowych przemówieniach głos zabrali poseł Krzysztof Głuchowski, wicemarszałek województwa Grzegorz Kapusta nawiązując do aktualnej sytuacji polskiego rolnictwa. W podobnym tonie wybrzmiało również odczytane przesłanie do uczestników dożynek od premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody Przemysława Czarnka. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy I miejsce zajął wieniec  reprezentujący gminę Stoczek Łukowski, wykonany przez OSP w Starej Róży.

Wieniec nawiązuje  do 20 –lecia powstania gminy wiejskiej Stoczek Łukowski. Podstawą wieńca jest mapa Polski symbolizująca nasz kraj.  Zaznaczone są również sąsiednie państwa graniczące z Polską oraz Morze Bałtyckie. Księga z napisem „Bóg, Honor, Ojczyzna” nawiązuje do 100 lecia odzyskania niepodległości i walki Polaków w licznych powstaniach narodowych oraz w czasie II wojny światowej, okupione krwią bohaterskich rodaków. Armata to herb Gminy.  Najważniejsze miejsce zajmuje postać Matki Bożej Niepokalanej – najwierniejszej duszy Kościoła, która z góry ogarnia opieką i troską całą Polskę jak i mieszkańców gminy, pracowitych, uczciwych, wyznających wartości chrześcijańskie i moralne. Maryja przypomina ludziom o całkowitym zawierzeniu Bogu i wielkiej ufności we wszystko co powiedział do nas Jej Syn. Rozłożony płaszcz Maryi symbolizuje opiekę nad całą ludzkością, ich trudy, prace i znoje dnia codziennego.

Dożynki Diecezjalno - Powiatowe 2018

II miejsce zajął wieniec reprezentujący gminę Serokomla wykonany przez mieszkańców wsi  Wola Bukowska.

III miejsce zajął wieniec reprezentujący gminę Adamów.

Pozostałe delegacje wieńcowe reprezentujące gminę Łuków, Krzywda, Stanin oraz Miasto Stoczek Łukowski otrzymały wyróżnienia.

Część oficjalną zakończyło wręczenie wyróżnień dla zasłużonych rolników z terenu Powiatu Łukowskiego. Okolicznościowe dyplomy i statuetki otrzymało 21 rolników.

Na placu dożynkowym stoiska promocyjne przygotowały Gminy z terenu Powiatu Łukowskiego, Muzeum Regionalne w Łukowie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, LGD „Razem ku lepszej przyszłości”  oraz instytucje rolnicze.

W części artystycznej wystąpili:  Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej  „Łukowiacy, zespół „Modry Len” z Adamowa, duet Paulina Grochowska i Karol Drozd oraz gwiazda wieczoru  zespół „Defis”. Na koniec wszyscy bawili się do północy z zespołem „Craters” i DJ Norbim.

Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Powiat Łukowski,  Gmina Adamów, Dom Kultury- Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej oraz parafia Wola Gułowska.

 

Zapraszamy do obejrzenia GALERII