BohaterON – w Zespole Szkół Nr 1 w Łukowie edycja 2023

Bohater w Zespole Szkół Nr 1

To już kolejny raz Zespół Szkół Nr 1 uczestniczył w kampanii społecznej ,,BohaterON – Włącz historię”, realizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, Fundację Rosa i Fundację Sensoria pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.  BohaterON w Twojej Szkole to akcja edukacyjna o tematyce historycznej, przeprowadzona  w ramach lekcji historii 19 września br. w klasach: 2Tia, 4 Tmc /4 Tmp,  pod kierunkiem nauczyciela p. Beaty Kuczyńskiej.

W ramach projektu uczniowie na zajęciach lekcyjnych zostali wprowadzeni w tematykę II wojny światowej i okoliczności wybuchu powstania warszawskiego. Mieli okazję zobaczyć i przeczytać fragmenty artykułów z  lat wojennych, pochodzących z przedruku.

Zadaniem nauczyciela i uczniów było przeprowadzenie lekcji na temat ,,warszawskich Robinsonów”. Uczniowie obejrzeli trzy krótkie filmy – animacje ,, Bohaterowie z ruin, czyli historie warszawskich Robinsonów”, opisujące losy ludzi: Czesława Lubaszki, Gabriela Cybulskiego, Mariana Uramowskiego, którzy po upadku powstania warszawskiego ukrywali się w ruinach Warszawy. Towarzyszyły im nieustannie takie emocje jak: strach, obawa o własne i cudze życie,  ból, tęsknota za bliskimi, głód. Historia życia tych ludzi pokazuje ich siłę oporu, heroizm, wytrwałość, które pozwoliły im przetrwać w nadziei na lepsze jutro. Nasi uczniowie weszli w sytuację ,, Robinsona”, dokonali analizy  za pomocą drzewa decyzyjnego motywów ludzkiego działania w ekstremalnych okolicznościach.  Projekt, bazuje na emocjach, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, buduje wrażliwość społeczną i łączy pokolenia. Celem akcji było upamiętnienie i uhonorowanie żywych świadków historii – uczestników Powstania Warszawskiego.

Do projektu edukacyjnego została przygotowana gazetka tematyczna, upamiętniająca ważne dla nas wydarzenie.

Pamiętajmy o Bohaterach!

Koordynator szkolny projektu- p. Beata Kuczyńska

 

Informacja: Zespół Szkół Nr 1 w Łukowie