Biwak „Zuchowe Tipi” w Tchórzewie-Kolonii

Biwak

Wciąż fascynuje nas świat wodzów, wigwamów, orlich piór. Niezwykłą okazję do poznania kultury rdzennych mieszkańców Ameryki miały dzieci z Hufca ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej.
W dn. 16 – 18 lutego 2024 r. uczestniczyły w zimowym biwaku „Zuchowe Tipi”. Gościny młodym ludziom udzielił pan Leszek Jacek Rogulski – dyrektor Szkoły Podstawowej w Tchórzewie-Kolonii (gmina Borki, pow. radzyński).

Na wyjeździe spotkały się zuchy z Łukowa, Adamowa, Woli Chomejowej i Tchórzewa-Kolonii. Za przygotowanie biwaku odpowiadała komendantka – pwd. Agnieszka Latoch i jej zastępczyni – Aneta Niewęgłowska. Wspierała ich komenda: hm. Michał Mojski – oboźny, Iwona Kołodziej, Mariola Gajowniczek, Emilia Wędroch, Agnieszka Czyżak. Instruktorzy i rodzice pracowali jako wolontariusze.

Na zuchy czekało wiele atrakcji. W ramach zdobywania tropu Indianina dzieci stworzyły plemiona, otrzymały tradycyjne imiona. Wykonywały totemy i pióropusze oraz uczyły się tańców. Zgłębiały tajemnice  świata przyrody – rozpoznawały zwierzęta, uczyły się szacunku do natury. Uczestniczyły w rozmaitych grach oraz zabawach i w plenerze, i pod dachem. Miały szansę kształtować swoją kreatywność, samodzielność, gotowość do współpracy.

Biwak „Zuchowe Tipi” w Tchórzewie-Kolonii stał się znakomitą okazją nie tylko do poznania tradycji Siuksów czy Czejenów, ale również do rozwoju charakteru i umiejętności społecznych.

 

Informacja: hm. Michał Mojski