Biwak profilaktyczny „Pełną piersią” w Woli Gułowskiej

Biwak

Ważną częścią programu Hufca ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej są działania profilaktyczne. Propagowanie wolności od nałogów, siły woli, wytrwałości, mocnych charakterów pomaga ograniczać wpływ współczesnych zagrożeń na młodzież. Takie cele stawiał sobie biwak „Pełną piersią”, który został zorganizowany w dn. 18 – 20 października 2024 r. w Woli Gułowskiej.

Zajęcia wykorzystywały przestrzeń historyczną, jaką można poznawać w miejscowości. Druhny i druhowie odwiedzili więc Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków, cmentarz wojskowy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, sanktuarium i klasztor karmelitów. Wzięli udział w grze terenowej poświęconej wydarzeniom II wojny światowej oraz postaci słynnego polskiego reportażysty, Melchiora Wańkowicza. Nie zabrakło również warsztatów dotyczących emocji, profilaktyki uzależnień, ważnych życiowych wyborów. Biwak podsumował młodzieżowy spektakl, który podejmował problem mody na e-papierosy i proponował alternatywne sposoby funkcjonowania w grupie rówieśniczej.

Podczas wyjazdu spotkali się harcerze i harcerki z Łukowa, Radzynia Podlaskiego, Stoczka Łukowskiego, Starych Kobiałek, Nowego Światu, Czemiernik, Adamowa. W gościnę do siebie zaprosił Przemysław Sala – dyrektor Zespołu Szkół im. gen. Franciszka Kleeberga w Woli Gułowskiej oraz społeczność placówki. Pomoc zaoferowało również Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków z panią dyrektor – Iwoną Adamską na czele. Komendantką biwaku była hm. Anna Zabielska, której towarzyszyła komenda: pwd. Renata Niedziółka,
hm. Michał Mojski – zastępcy, Katarzyna Krasuska – oboźna, Iwona Ponikowska – kwatermistrzyni oraz wychowawcy: phm. Małgorzata Bobruk, phm. Jolanta Karwowska-Nowak, hm. Anna Maksymowicz,
pwd. Krystian Manukyan, phm. Sylwia Staniszewska, Jolanta Wojtasik. Kadrę wolontariuszy i uczestników wsparła Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łukowie, a także samorządy Łukowa, Radzynia Podlaskiego, Powiatu Łukowskiego, Powiatu Radzyńskiego, Gminy Adamów.

Wyprawa do Woli Gułowskiej dla niespełna setki uczestników stała się wyprawą w głąb siebie, pozwalającą budować własne postawy w duchu wolności i odpowiedzialności.

Informacja: hm. Michał Mojski