80. rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie warszawskie

W 80. rocznicę wybuchu największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, w dniu  1 sierpnia 2024 r. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.

Uroczystości odbyły się w Parku Miejskim w Łukowie.  Część artystyczną przygotowali młodzi artyści z Łukowskiego Ośrodka Kultury. Punktualnie o „godzinie W” zawyły syreny alarmowe i został odśpiewany Hymn Polski. Anna Frelek-Chmiel z Narodowego Centrum Kultury, prezes Fundacji Dziedzictwo i Nowoczesność, przybliżyła sylwetkę pochodzącej ze swojej rodziny Stanisławy Rożek, urodzonej w Staninie uczestniczki Powstania Warszawskiego. Następnie delegacje władz państwowych, samorządowych, instytucji oraz stowarzyszeń złożyły wiązanki i zapaliły znicze przy „Mówiącym kamieniu” upamiętniającym uczestników Powstania Warszawskiego pochodzących z Ziemi Łukowskiej. W imieniu Powiatu Łukowskiego wiązankę złożyli: Sławomir Rzymowski – Członek Zarządu Powiatu, Urszula Chruściel – Radna Powiatu oraz Jerzy Siwiec – Sekretarz Powiatu.

Na zakończenie oficjalnych uroczystości odbyło się wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Odbył się również powstańczy rajd rowerowy i samochodowo-motocyklowy oraz bieg „63 minuty”.