11 listopada w Helenowie

11 listopada 2020 r. w Helenowie gm. Adamów  pojawili się Ułani, reprezentujący Stowarzyszenie – Grupa Rekonstrukcji Historycznych 3 Pułk Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego Szwadron Borki.

Ułani na koniach przebyli około 20 km żeby  uczcić pamięć tych którzy walczyli o utrzymanie Niepodległości w czasie kampanii  1939 r. polegli w miejscowościach: Helenów, Kalinowy Dół, Wola Gułowska obecnie Gmina Adamów powiat łukowski.

Kalinowy Dół to miejscowość w której nad ranem 6 października 1939r. stoczono ostatnią bitwę w szyku konnym w kampanii wrześniowej. Bitwę tę stoczył 3 Pułk Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego, który nie poddał się lecz został rozbity w walce.

Pierwotnie uroczystościom towarzyszyć miał szereg innych atrakcji kawaleryjskich takich jak: musztra paradna, władanie lancą i szablą, pokaz umiejętności konia, wspólny śpiew pieśni patriotycznych oraz oczywiście wojskowa grochówka. Ułanów w swych działaniach wspomogło Województwo Lubelskie.