100 lat historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Gręzówce

W miniony weekend, 29 września br. w Gręzówce miały miejsce uroczyste obchody Jubileuszu 100 lat historii 1924-2024 Ochotniczej Straży Pożarnej w Gręzówce.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą, która została odprawiona w miejscowym kościele, pod przewodnictwem księdza Andrzeja Kieliszka – Kapelana Powiatowego Strażaków. Było to ważne wydarzenie zarówno dla strażaków, jak i lokalnej społeczności, podkreślające stuletnią tradycję i zaangażowanie OSP w służbie publicznej. Po Eucharystii uczestnicy obchodów przemaszerowali na plac przed strażnicą, gdzie odbył się uroczysty apel. Uroczystość prowadził Naczelnik OSP w Gręzówce Paweł Lucht.  Wśród wielu zaproszonych gości był m.in. starszy brygadier Zenon Pisiewicz, Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, który przyjmując meldunek dowódcy uroczystości dh Janusza Przeździaka  dał sygnał do rozpoczęcia obchodów.

Obchody 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Gręzówce były wyjątkową okazją  do uczczenia bogatej historii tej jednostki oraz wyrażenia wdzięczności za wkład, jaki strażacy wnoszą w życie społeczności. Prezes OSP w Gręzówce Janusz Kozioł przedstawił zebranym stu letnią historię OSP, wspominając druhów, których nie ma już wśród nas oraz przypominając o znaczeniu Jednostki w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom na przestrzeni lat. Uroczystość była również okazją do uhonorowania strażaków medalami, doceniając ich poświęcenie, odwagę oraz nieoceniony wkład w ochronę życia i mienia lokalnej społeczności.

Podczas Jubileuszu obecni na uroczystości byli przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Łukowskiego, tj. Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Członek Zarządu Powiatu Jerzy Kędra, Skarbnik Powiatu Monika Wodyk – Netczuk, którzy wręczyli na ręce Prezesa OSP Janusza Kozioła Św. Floriana – Patrona strażaków, a więc tych którzy niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia, okolicznościowy grawerton, życząc dalszych lat rozwoju, sukcesów i wytrwałości w realizowaniu planów i zamierzeń oraz kosz słodkości  dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej za ich zaangażowanie, poświęcenie i chęci od najmłodszych lat niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł, w  Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego wręczył Jednostce medal 550 – lecia Województwa Lubelskiego: „W dowód wdzięczności i uznania za zaangażowanie i wkład na rzecz rozwoju regionu oraz zachowania jego tożsamości historycznej i kulturowej”.

Z okazji Jubileuszu 100-lecia OSP Gręzówka na budynku strażnicy odsłonięto pamiątkową tablicę oraz odbyło się uroczyste wręczenie Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej proporca. Zarówno poświecenia tablicy, jak i proporca dokonał były Powiatowy Kapelan Strażaków ksiądz Henryk Och. Specjalną statuetkę od całej jednostki OSP Gręzówka otrzymał druh Janusz Kozioł z wyrazami uznania i podziękowaniami za całokształt służby na rzecz Jednostki.

Jubileusz 100-lecia OSP w Gręzówce był nie tylko podsumowaniem dotychczasowej działalności Straży, ale także wyrazem wdzięczności dla wszystkich, którzy przez lata tworzyli i wspierali jednostkę.

Druhnom i Druhom OSP Gręzówka składamy podziękowania za współpracę i podejmowanie działań służących ratowaniu życia, zdrowia i mienia ludzkiego. Życzymy Wam wszelkiej pomyślności, satysfakcji z pełnionej służby dla dobra innych, szczęśliwych powrotów z akcji oraz kolejnych stu lat bezpiecznej służby.