Warsztaty muzealne ,,Jak to ze lnem było”

W dniu 10.10.2018 r. w Muzeum Regionalnym w Łukowie odbyły się warsztaty muzealne pt. ,,Jak to ze lnem było” II edycja.

Tak jak w poprzedniej edycji warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, w których udział wzięło ponad 100 osób, min. dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie, uczniowie z Zespołów Szkół w Świdrach i Staninie oraz osoby indywidualne.

Uczestnicy warsztatów podzieleni zostali na dwie grupy. Każda z grup najpierw obejrzała film pt. „Len”, ukazujący tradycyjny sposób obróbki lnu od zasiania ziarna do uszycia tkaniny, a następnie zwiedzała wystawę etnograficzną pt. ,,W polu i w zagrodzie”, na której prezentowane były min. narzędzia związane z obróbką lnu. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie olejarni p. Roberta Janowskiego w Turzych Rogach. Spotkanie w Turzych Rogach było okazją do zdobycia wiedzy na temat tłoczenia olejów na zimno z różnego rodzaju ziaren. Podczas wizyty w zakładzie można było również skosztować i osobiście rozróżnić smak poszczególnych olejów roślinnych. Wyjazd do olejarni był możliwy dzięki przedsiębiorstwu PKS S.A. w Łukowie, z którym Muzeum Regionalne w Łukowie współpracuje od ponad 3 lat.