Uroczyste obchody 84. Rocznicy mordu w Józefowie Dużym

Uroczyste obchody

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r. odbyły się uroczyste obchody 84. Rocznicy mordu na ludności cywilnej w Józefowie Dużym, połączone z rekonstrukcją historyczną wydarzeń z dnia 14 kwietnia 1940 r. To wtedy, w miejscowości Józefów, gmina Serokomla, Powiat Łukowski, oddziały SS, gestapo oraz żandarmerii niemieckiej zastrzeliły 217 Polaków, mieszkańców wsi: Bielany, Bronisławów, Hordzież, Józefów, Leonardów, Nowinki, Ruda, Serokomla, Wólka, Zakępie. Uroczystości upamiętniające wydarzenie mordu odbyły się pod Patronatem Honorowym Starosty Łukowskiego Dariusza Szustka oraz Wójta Gminy Serokomla  Piotra Chabra.

Pamięć o bestialsko pomordowanych mieszkańcach gminy uczcili zaproszeni goście, mieszkańcy Gminy Serokomla oraz osoby przybyłe z gmin ościennych. W imieniu samorządu Powiatu Łukowskiego wiązankę przy pomniku pomordowanych złożyli Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Wicestarosta Janusz Kozioł oraz Radni Powiatu Łukowskiego Aneta Mazur i Karol Raczyński.